Adet düzenleyici bitkiler

Adet düzensizliğine neden olan çok faktör vardır. Stres, yoğun iş hayatı, aşırı kilo kaybı ve aşırı kilo alımı ve depresyon bunlardan...

 

Tıptaki adı oligomenorrhea olarak bilinen adet düzensizliği, kadınların üçte birinde görülebilen yaygın bir sağlık problemidir. Tedavi edilmediği durumda kadın vücudunda büyük sorunlara yol açar.

Adet dönemini düzene sokmak ve etkili adet söktürücü elde etmek için 1 yemek kaşığı kekiği 3 – 4 dakika suda kaynatın. Daha sonrasında demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra gün içerisinde 3 kere sabah, öğle, akşam olmak üzere için. Kekik çayına düzenli devam etmeniz dahilinde pozitif etkilerini kısa süre içinde göreceksiniz.

Mutfağımızda bulunan, nerede ise her gün kullandığımız havuç adet düzensizliğini asgari seviyeye indirir. Sağlıklı adet düzeni için her gün bir su bardağı havuç suyu tüketin.

İki çay kaşığı öğütülmüş dereotu tohumunu çay durumuna getirin ve adet düzensizliği yaşadığınız dönemlerde tüketmeye çalışın. Dereotu çayı adet zamanı akıntılarınızı hızlandırarak, adet dönemizin daha düzenli olmasını sağlamaktadır.

Rezene çayı da adet düzensizliğini gidermeye yardım eden şifalı bitkiler arasındadır. Ek olarak adet zamanı esnasında çekilen sancıları hafifletir.

Civanperçemi adet dönemindeki sancılara iyi gelir.

Çörek otu ve balı karıştırıp, her gün 1 – 2 yemek kaşığı tüketmek adet düzensizliğini ortadan kaldırır.

Yemeklerinizin içerisinde ve salatalarınızda maydonoza sürekli yer verin. Maydonozun adet söktürücü ve kadın hastalıklarını engelleyici etkisi çok fazladır.

 

Kereviz de adet düzensizliğini engelleyici etkiye sahiptir. Hafta içinde minimum 1 kere kereviz tüketin. Kerevizin yanında ek olarak incir, zencefil ve ananasta bolca tüketilmelidir.

Adet düzensizliğine neden olan çok faktör vardır. Stres, yoğun iş hayatı, aşırı kilo kaybı ve aşırı kilo alımı ve depresyon bunlardan bir kaçıdır. Sağlıklı adet düzeni için bu gibi yıpratıcı etkenlerden uzak durmaya çalışın. Alternatif tıp olarak nitelendirdiğimiz adet düzenliyici şifali bitkiler kadınların adet düzensizliği konusunda başvurdukları sıklıkla yöntemdir. Bu şifalı bitkilerin pozitif etkileri doktorlar tarafından da kabul edilmiş ve ihtiyaç anında kullanılması onaylanmıştır. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Yaş pasta tarifi adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 ebe hanife,

Adet düzenleyici bitkiler, adet sancısı, kramp ve diğer adet düzensizliklerini gidermek için kullanılan bitkilerdir. Bu bitkilerin bazıları şunlardır:

Papatya: Papatya, adet düzenini sağlamada etkili bir bitkidir. Ayrıca adet sancısını azaltmaya yardımcı olur ve kasılmaları hafifletir.

Adet otu: Adet otu, adet düzenini sağlamaya yardımcı olur ve adet sancısını azaltmaya yardımcı olur.

Ergenotu: Ergenotu, adet düzensizliklerini düzeltmeye yardımcı olur ve adet sancısını azaltmaya yardımcı olur.

Nane: Nane, adet düzenini sağlamaya yardımcı olur ve adet sancısını azaltmaya yardımcı olur.

Bu bitkilerin kullanımı, doktor kontrolünde olmalıdır. Bitkisel tedavilerin yanı sıra, doğru bir diyet ve düzenli egzersiz de adet düzenini sağlamada önemlidir.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?