Ayakkabı neden vurur?

Ayakkabıların vurmasının en başlıca sebebi ayakkabının ön burun şeklinden kaynaklanabilmektedir. Hassaten bu sık yaşanan bir problemd...

 

Yanlış ayakkabı seçimleri ayakların ayakkabı içinde sıkışması ve ayağı vurması biçiminde tepki vermektedir. Bu da ayaklarda şişmeye, su toplanmasına, burkulmaya yahut nasır gibi hastalıklara yol açabilmektedir. Bu gibi negatif sonuçlara yol açan ayakkabı vurmalarının belli başlı sebepleri vardır. Bu nedenlerin her birinin çözümü de mevcuttur. Bundan dolayı ayak sağlığı için ayakkabı seçimine dikkatli olunması gerekir.

Ayakkabıların vurmasının en başlıca sebebi ayakkabının ön burun şeklinden kaynaklanabilmektedir. Hassaten bu sık yaşanan bir problemdir. Önü daralan ayakkabılar ayağı sıkı bir kalıp içine sokar ve parmakların serbest hareketini engeller. Bu hal hem ayakları vuracaktır aynı zamanda zaman geçtikçe ayağın bilhassa parmakların şeklini bozacaktır. Ek olarak çok yüksek topuklu ayakkabılar da ayağı vurmaktadır. Hassaten stiletto olarak bilinen kadın ayakkabılarında bu hal daha sık görünebilmektedir. Yüksek topuklu ayakkabılarda vücut ağırlığı parmaklarda toplanır ve buda yine ayaklarda şekil bozukluğuna yol açacaktır. Genelde en fazla bilinen yanlışlardan birisi de platform ayakkabıların vurmadığı düşüncesidir. Platform ayakkabılarda bilhassa sert olanlar ayağın kıvrılmasını engelleyerek eklemlere baskı yapar. Bu da bileklerde ağrıya yol açabilir. O yüzden platform ayakkabılar da ayağı vurmaktadır.

 

Bir başka ayakkabının vurma sebebi ise ayakkabının yapıldığı malzemedir. Özel olarak sert deriler ve ruganlarda esneme olmayacağı için ayağın fiziki fonksiyonlarını bozmaktadır. Çok uzun zaman ayakta durması sonucu da sabit tuttuğu ayakları vuracaktır. Ayakkabı numarasının ayak numarasından alakasız bir biçimde 1 numara büyük ya da küçük olarak seçilmesi de ayakkabının ayağı vurma sebeplerinden birisidir. Küçük numaralı ayakkabılar zaten ayakları sıkacak ve vurmasına neden olabilecektir. Fakat özel olarak topuklu ve bot seçimlerinde tercih olarak 1 numara büyük alınması tercih edilse de asla tavsiye edilmeyen bir durumdur. Çünkü içerisinde serbest hareket eden ayak öne gidecek ve parmakları önden vuracaktır. Kısaca ayakkabının ayağı vurma sebebi tümüyle yanlış ayakkabı seçimi ve kullanımından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple ayak sağlığı açısından bu seçime dikkatli olunması gerekir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Deri ayakkabı nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?