Ayakta su toplaması nedenleri

Su toplama problemi daha fazla ayak parmak altlarında görülür. Temas yüzeyi daha geniş olan ayak başparmak, azami su toplayan parmağı...

 

Kimi kez, türlü faktörlere bağlı olarak, ayaklarımızda küçük ya da büyük bir alanda su toplaması ortaya çıkabilir. Su toplayan alanlardaki hassasiyetin artması ile yaşadığımız acı hissi bize zor anlar yaşatır. Peki, ayaklarımızda meydana gelen su toplamasının nedenlerini biliyor musunuz?

Su toplama problemi daha fazla ayak parmak altlarında görülür. Temas yüzeyi daha geniş olan ayak başparmak, azami su toplayan parmağımızdır. Parmak altlarında, saydığımız nedenlerden ötürü meydana gelen su toplamaları, genel olarak 1-2 güne kadar büyürler ve birkaç günün içerisinde kendi kendine geçerler. Ama bunlara dikkat edilmeyip, ayak için münasip olmayan haller devam ettirilirse, su toplamaları büyüyerek ayak tabanına yayılabilirler. Bu safhada, rahatsız edici olan su kabarcıklarının bilinçsizce patlatılması, 5-7 gün arasında olan iyileşme süresinin uzamasına ve neden olabilecektir.

Su toplamasının rahatsız edici olduğu hallerde, bir sağlık kuruluşuna başvurulursa, toplanan suyun hijyenik bir biçimde tahliyesi sağlanmaktadır. Daha sonrasında kabarcığa antiseptik solüsyonlar uygulanarak iyileşmesi sağlanmaktadır. Kendi kendine patlayan su kabarcıklarında yumuşamış olan deri mutlaka kopartılmamalı, antiseptik solüsyon uygulanmalı yahut deri sabun ile yumuşak biçimde yıkanmalı ve temiz tutulmalıdır. Uzun zaman iyileşmeyen su toplamalarında ise neden bakteri yahut mantar kaynaklı olabileceğinden ötürü, doktora başvurulmalıdır.

 

Su toplamasının sebebi basit bir tahriş olabileceği gibi, bakteriyel veyahut mantar hastalıklarının da belirtisi olabilir. Ayakta su toplaması, genelde uzun zaman ayakta kalan, ayakkabıyı çorapsız giyen ve kendine münasip ayakkabı giymeyen kimselerde görülmektedir. Giyilen ayakkabıların hava alma almaması ve ayakkabıların kalın çoraplarla kullanımı da ayakta su toplamalarına neden olabilir. Ayaklar, uzun zaman ayakkabı içerisinde kalarak, yüksek sıcaklığa ve terleme nedeni ile neme maruz kalırlar. Nem ve sıcaklığın etkisiyle, ayak derisi tam olarak yumuşayarak narin hale gelir ve deride su kabarcıkları oluşmaya başlar. Bunun peşi sıra, münasip olmayan ayakkabı seçiminin veyahut ayakkabının çorapsız giyilmesinin cildimizde neden olduğu tahrişler de cilt hassasiyetini arttırarak su toplamasına neden olur. Basılan zemindeki biçimsizlikler de ayağın su toplama sürecini hızlandırır ve su toplayan bölümün daha da büyümesini sağlayabilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Gizli şekerin belirtileri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?