Tırmanış nasıl yapılır?

Dağ tırmanışı esnasında duvar tırmanışının tersine belli malzemelerden oluşan bir sırt çantası hazırlamalısınız. Tırmanışın süresine ...

 

Tırmanış sporu belli araç-gereçler yardımıyla bir noktadan diğer bir hedef noktaya doğru güvenlik önlemleri alınmak suretiyle yapılmış olan tehlikeli bir dağcılık sporudur. Tırmanış sporu eğitim almadan muhakkak yapılmaması gerekli olan bir spordur. Tehlikeli olmasının yanında ek olarak bunlar düşünülerek gereken güvenlik önlemleri de alınmaktadır. Tırmanış sporunun yapılabilmesi için fiziki olarak iyi bir vücudumuza sahip olunması gerekir.

Dağ Tırmanışı

Dağ tırmanışı esnasında duvar tırmanışının tersine belli malzemelerden oluşan bir sırt çantası hazırlamalısınız. Tırmanışın süresine göre temel ihtiyaç maddeleri ve dağcılık malzemeleri bu çantada bulunmalı. Tırmanış sopanızın yanında kask takmayı da unutmamalısınız. Fotoğraf makinenizi alıp güzel anlarınızı ölümsüzleştirmeyi de unutmayın.  

Kaya Tırmanışı

Tırmanış sporunda tırmanışınızı kaydetmek için GoPro vücüda ve kaska takılabilen kameralar mevcuttur. Bu kamera hareker kamerasıdır ve sizi etkilemez. Tırmanış anlarınızı kaydetmek için bir adet edinebilirsiniz.

Kaya tırmanışı da öncesinde güvenlik halatlarını bağlamanız gerekli olan hedeflere ulaşama yolu ile zirveye varılan bir tırmanış çeşididir. Mutlaka kask takılmalı dağcılık malzemelerinden bir çanta hazırlanmalıdır. Maksimum tercih edilen tırmanış türlerindendir.

 

Buz Tırmanışı   

                                                                                                                                                    

Buz tırmanışı tırmanış dalları arasında en tehlikelilerdendir. Zemin kaygan ve sizi zorlayacağı için özel çivili ayakkabılar ve çekiçler kullanılmaktadır. Kıyafet seçiminizde hava koşullarına göre seçilmelidir. Kask kesinlike takılmalı kaskın üstünde fener bulunmalıdır.

Duvar Tırmanışı 

Duvar tırmanışı diğer tırmanışların eğitim antrenmanlarının yapılabileceği tırmanış çeşididir. Kapalı salonlara yapay tırmanış duvarları kurulması yoluyla eğitmenler eşliğinde yapılmaktadır. Tırmanış duvarının üzerinde değişik şekiller vardır. Bunlar doğada karşılaşabileceğiniz coğrafi şekillerin benzerleridir ve zorlu şartlara uyum sağlamanızı sağlamaktadır. Güvenlik yeleğinizi giyip kemerinizi emniyet ipine bapladıktan sonra tırmanışa başlayabilirsiniz. Genelllikle belli bayrakların asılıp bunların toplanarak zirveye ulaşılması ile yapılmaktadır 

Tırmanışın yanında gereken spor hareketleri de devamlı olarak yapılmalı sporcu vücudumuzu sağlam tutulmalıdır. Sporu yapacak kişinin hepsinden önce yapay tırmanış duvarları üstünde gerekli olan eğitimi almış olması gerekir. Tırmanış öncesi hazırlıkta dikkatli olunması gerekli olan en ehemmiyetli şey güvenlik önlemleridir. Güvenlik kemeri emniyet ipine bağlı olmalıdır. Sağlamlığı bir kaç kez denendikten sonra tırmanışa başlanabilir. Tırmanışın gerçekleşeceği yere ve coğrafi şartlara göre değişik elbiseler giyilmelidir. Tırmanış hobi olarak yapıldığı gibi yarışma biçiminde de yapılmaktadır. Bunu yapmak için belli bayraklar yani hedefler koyulur. Zamana karşı da yapılabilecek tırmanma spor çoğunlukla belirlenen hedefleri gerçekleştirmek ve tırmanışı zirvede tamamlamak üstünden şekillenir. Değişik coğrafi özelliklerde yapılabilecek olan tırmanış sporu dört kategoriye ayrılır. Bunlar:

 
 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Kürek sporu nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?