Astım nasıl tedavi edilir?

Nefes almakta zorluk çeken bireylerin yaşadığı astım hastalığının tedavisi hakkında bilgiler...

 

Astım Tedavisi

Nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissiyle kendini gösteren astım hastalığı, solunum yollarının iltihaplanma sebebiyle daralmasına verilen addır. Bu konuda astım nasıl tedavi edilir ile ilgili olarak önemli bilgiler aktarırken, astımı tetikleyen faktörleri de sizlerle paylaşıyor olacağız.

Astım belirtileri; sürekli öksürme, göğüste baskı hissi, halsizlik, yorgunluk ve nefes darlığı olarak sıralanmaktadır. Bu belirtilerin sıklıkla görülmesi durumunda doktora başvurmanız önemlidir. Kan testinin yanı sıra cilt üzerinde yapılacak bir takım testler ile güvenilir sonuçlar alabilir ve astım tedavisine başlayabilirsiniz.

Astım nasıl geçer?

Astım nasıl tedavi edilir konusunda rahatlayıcılar, önleyiciler ve kurtarıcı ya da acil ilaçlar tercih edilmektedir. Rahatlatıcılar kullanılarak astım belirtilerinin kısa sürede giderilmesi amaçlanır. Önleyiciler ise solunum yollarındaki duyarlılığını ortadan kaldırır. Acil ilaçlar ise kötüye giden veya astın nöbeti sırasında belirtilerin acil bir şekilde kontrol altına alınması için kullanılır.

Astım tedavisinde yapılacak testlerden sonra, uzmanların tespit ettiği alerjenden uzak durmak gerekir. Ayrıca ilaç tedavisine başvurularak hastanın ani atak geçirmesi engellenmektedir. Erken teşhisin çok önemli olduğu bu hastalığın tamamen ortadan kalkması da mümkündür.

 

Astım tipleri arasında en sık görüleni gece astımıdır. Gece saatlerinde ani krizlerle kendini gösteren bu hastalık, uyku sırasında astıma karşı vücudun korunması için üretilen maddelerin azalmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda gece saatlerinde gerekli tedbirler alındıktan sonra uyunmalı ve astıma karşı tedavi süreci başlatılmalıdır.

Astım tedavisinde hasta ve ebeveyn sorumlulukları da önemlidir. İlaçların düzenli bir şekilde alınmaya başlanması ve sigara dumanı gibi astım başlangıcına neden olan etkenlerden korunmak gerekmektedir. Kronik bir hastalık olan astım için düzenli olarak doktora görünmenizde fayda var. Ayrıca doktorun tavsiye ettiği astım ilaçlarının da mutlak suretle aksatılmadan alınması gerekmektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Çocuklarda Kabızlık Nedenleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?