Medula nedir?

Medula sistemini kullanan değişik kullanıcılara değişik yetkilendirmeler yapılmıştır. Bu sistemin doktorlar, eczacılar, optisyenler g...

 

Bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile Sosyal Güvenlik Kurumu, Bağkur Emekli Sandığı ve yeşil kart sistemlerini birleştirmiştir. İşte Medula bu projenin bilişim altyapısıdır.  Sağlık bakanlığı bu sistem ile bütün bu kurumları tek bir merkezde toplamayı amaçlamıştır. İnternet aracılığı ile erişimi olan Medula ile özel ve devlet hastaneleri; teşhis, tanı, ilaç, ilaç, sağlık malzemeleri vs, gibi kayıtları siteme girerek takibini yaparlar.

Medula sistemini kullanan değişik kullanıcılara değişik yetkilendirmeler yapılmıştır. Bu sistemin doktorlar, eczacılar, optisyenler gibi kullanıcıları değişik yetkilere sahiptir değişik işlemler yapabilir.

Medula Hastane Modülü

Bu modül hastanelerin sevk, rapor, fatura, ödeme gibi işlemlerinin takip edildiği sistemdir. Medula Eczane Modülü: Bu sistemin kullanıcıları eczacılardır. Doktorlar tarafından hastalara verilen ilaçlar bu sisteme işlenir. Bu sisteme kaydedilen ilaçlar SGK tarafından ödemesi yapılmış olan ilaçlardır. Eczacılar verilen reçete numarası ile sisteme girip bu ilaçları temin ederek hastaya vermektedir ve gereken bedeli alarak sisteme girer. Medula Optik Modülü: Bu sistemin kullanıcıları ise optisyenlerdir. Genelde eczane modülüne benzer sistemdir. Bu sistemde genel açıdan gözlük ile ilgili veriler kaydedilir. Medula Doktor Modülü: Bu modülün ana kullanıcıları ise doktorlardır. Bu modülde genellikle e- reçete girişi yapılmaktadır ve reçete bilgileri kontrol edilir. Sağlık bakanlığı bütçesinde önemli kabul edilen bir pay olan sağlık harcamaları bu sistem ile takip edilip kontrol edilmeye başlanmıştır.

 

Medula İle Gerçekleştirilen İşlemler

Bu sistem ile müstehaklık sorgusu, hasta kabul, hasta sevk şlemleri Reçete, tetkik, sevk takibi, Ödeme bilgisi, ödeme sorgulama, Fatura sorgulama, Ödeme hal kontrolü, Rapor kayıt,

İşlemleri yapılabilmektedir.

Özetle Medula, Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile hastaneler arasında fatura bilgilerini elektronik ortamda toplayıp geri ödemesini gerçekleştirmek için oluşturulmuş merkezi bir sistemdir.

Medula Sisteminin Alt Modülleri

Medula sisteminin temelde 4 alt modülü vardır. Bu modüllerin sahip olduğu yetki ve işlemler biri diğerinden değişiktir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Alhzeimer belirtileri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?