Argan yağlı şampuanların faydaları nelerdir?

Argan yağlı şampuan satın alınırken içerisindeki argan yağının oranına dikkati açmak gerekmektedir. Yağ oranı düşük ürünlerin saça et...

 

Fas'ın güneybatı kısmında yetişen argan ağacının çekirdeklerinden elde edilen argan yağı yüksek miktarda E vitamini içermektedir. Saça ve cilde çok faydası bulunan bu yağ hafif yapısı vesilesiyle saç derisine hızlı halde işler. Düzenli biçimde kullanıldığı zaman ise saçlar daha parlak ve güçlü görünüm kazanır. 

Argan Yağlı Şampuanın Faydaları

Argan Yağlı Şampuanların Kullanımı

Argan yağlı şampuan satın alınırken içerisindeki argan yağının oranına dikkati açmak gerekmektedir. Yağ oranı düşük ürünlerin saça etkisi bulunmaz. Kaliteli argan yağlı şampuan ıslak saça 3 dakika uygulanmalıdır. Saç derisine masaj yapılmalı ve sonra bir tarak yardımıyla saç taranmalıdır. Bu biçimde saçın her teline yağın işlemesi sağlanmaktadır.

Şampuanın saçta bekleme süresi saçın uzunluğuna göre ayarlanmalıdır. Kısa ise 10 dk uzun ise 20 dk bekletilmelidir. Daha sonrasında saç bolca su ile durulanmalıdır. Argan yağlı şampuan hafta içinde 3 kez kullanılmalıdır. 

Argan yağlı şampuanı kullanmak istemeyenler kendi kullandıkları şampuana argan yağını karıştırmalıdır. Her şeyden önce bir aktardan % 100 katkısız argan yağı alınır. Argan yağı, argan yağlı şampuanlardan daha pahalıdır. Bunun nedeni yağın daha uzun zaman kullanılmasıdır. Saçlar kuru ve yıpranmış ise şampuana argan yağı daha çok eklenmelidir. 250 ml bir şampuan için 15 damla argan yağı yeterlidir. Islak saça uygulanma yapılmaktadır. Saç derisine 5 dk masaj yapılmalıdır. Daha sonrasında saç nemli havlu ile sarılır. otuz dk bekleyince bolca su ile durulanır.

 

Argan yağı karıştırılan şampuanlar daha az köpürür. Bunun nedeni argan yağının sülfat içermesidir. Şampuanın yanında argan saç bakım yağı da kullanılır ise saçlar daha güçlü görünüm kazanır. Saç bakım yağı ile saç uçlarına masaj yapılmaktadır. 1 saat bekletilir. Daha sonrasında saç, şampuan ile tekrar durulanır. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Dolgun saçlar için neler yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?