Saç maskesi nasıl kullanılır?

Saç maskesini evde hazırlamak istenildiğinde türlü tariflere ulaşılabilir. Bunların içerisinde kullanılan malzemelerden temel olanlar...

 

Saçları korumak, güçlendirmek ve yıpranma etkilerini azaltmak için saç maskesi uygulanması nerdeyse bir zorunluluk durumunu almıştır. Hafta bir yahut bir kaç defa uygulanan saç maskelerinin saçlardaki etkisi bir hayli büyüktür. Doğru kullanım yöntemleriyle uygulandığı zaman bu fark gerçek anlamda meydana gelir.

Saç maskesini evde hazırlamak istenildiğinde türlü tariflere ulaşılabilir. Bunların içerisinde kullanılan malzemelerden temel olanları genellikle sabittir, ek malzemeler ve uygulama süreleri değişebilir. Bu temel malzemelerin nasıl bir etki yaptığı bilindiğinde saç tipine ve istenen etkiye göre seçim yapılmış olması kolaylaşacaktır.

Saç maskesi kullanırken ilk başta saç tipine uygunluğunu göz önünde bulundurulmalıdır. İster evde hazırlanan ister türlü markalardan hazır temin edilen kremler için saç tipini iyi analiz ederek seçilecek saç kremi kullanılmalıdır. Saç tipine münasip olmayan ürünler istenen sonuçları vermeyeceği gibi saçta yağlanma, sönükleşme ve benzeri etkilemektedir gösterebilir.

Saç maskelerini uygularken en fazla yıpranma gören saç uçlarına ağırlık verilmelidir. Saç tipine ve almak istenen sonuca göre saç diplerine de uygulama yapılabilmektedir. Saç maskeleri saç köklerini beslemenin en güzel yollarından biridir.

Saç maskeleri genel olarak temiz saça ve saçlar ıslakken uygulanmaktadır. Bir çoğunun bekleme süresi 30 dk etrafında olsa da 4 saat ve ya gece boyu da saçınızda tutulan kremler vardır. Hazır saç maskeleri arasında 5 dakikada durulananlar da mevcuttur. 

 

Saç maskelerinde sık kullanılan ürünler arasında sirke ve limon da gelir. Asidik yapılarından dolayı seyrelterek ve başka ürünlerle kullanılması gerekli olan bu ürünler yağlı saçlara sahip olanların ve deri sorunu yaşayanların en büyük yardımcıları arasındadır. Limon saç rengi açmaya yardım eden olduğu gibi sirke de saç derisi sorunlarını düzeltmeye ve kaşıntıyı azaltmaya yardım eden olur.

Saç maskesi yaparken kullanılan yaygın malzemeler arasında süt ve yumurta da bulunmaktadır. Hayvansal proteinler yönünden oldukça zengin olan bu besinler saçları beslemek suretiyle yapısını güçlendirmekte yardım eden olurlar. Saça parlaklık veren ve saç köklerini beslemek suretiyle saçların güçlü ve parlak olmasını sağlayan besinlerdir. Her saç tipine sahip kullanıcı için türlü eklemelerle son derece verimli olan malzemelerdir.

Saç maskesi tercihinde hazır ürünleri kullanırken seçim yapmak, üstlerinde saç tiplerine göre ayrımlar bulunmuş olduğu için çok çok kolay olabilecektir. Evde yapılmış olan saç kremlerinin içine konulacak maddeler de saç tipine uygunluk açısından araştırılmalıdır.

Saç maskesi yaparken kullanılan bu besinler tam olarak araştırılıp saça en ideal karışım bulunmalıdır veyahut hazır olarak üretilen, saç tipine ve saça kazandırılmak istenen görünüme göre seçilmelidir.

 

Saç maskesi yaparken en fazla kullanılan bileşenlerden birisi tabii ki yağlardır. Yağlar içindeyse sızma zeytinyağı tercih edilir. Sızma zeytinyağı saçları besler. Kuru ve yıpranmış saçlar için ideal malzemedir. Tabii ki türlü karşımlarla yağlı saç sahipleri de kullanabilirler ama genellikle yağlar yağlı saçlar için ideal sonuçlar vermezler. 

Saçta yeterli süre bekletilen saç kremlerini iyi bir biçimde durulamak gerekmektedir. Çoğu saç maskesi yağ bazlı olduğundan saça iyi tutunur ve durulamak için az miktar şampuan ve türevi ürünler kullanmak gerekebilir. Saçların tam olarak durulandığından emin olunmalıdır. Kalıntılar saça ve saç derisine zarar verebilir, istenmeyen kokulara neden olabilir. Bu durulama sonrasında saça istenen diğer ürünler uygulanabilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Mat saçlar nasıl yıkanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?