Saç bakım yağı nasıl sürülür?

Saç bakım yağı saça sürülürken dikkatli olunması gerekenler:...

 

Türlü sebeplerle saçlarda yıpranmaya bağlı oluşan sorunlarda saç bakım yağı kullanmak gayet faydalı olur. Saç bakım yağları saçları besler, onarır ve sağlıklı görünüme kavuşmasını sağlamaktadır.

Saç bakım yağı saça sürülürken dikkatli olunması gerekenler:

Saç bakım yağları saç cinsine ve saçta oluşan hasarın haline göre kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse cansız saçları güçlendirmek için badem yağı iyi bir alternatiftir. Saç kırılmaları için zeytinyağı, lavanta yağı veya jojoba yağı kullanmak iyi sonuçlar vermektedir. Satın alınırken veya evde hazırlanırken saç sorunlarına göre seçim yapılmış olması önemlidir.

Uygulama yapalırken saçların temiz ve nemli olması gerekmektedir.

Her şeyden önce saçlar ortadan ince bir tarakla ikiye ayrılır, bir tarafı saç tokası ile tutturularak saçlar hazırlanır. Açık olan tarafta saçlar alt bölümlerinden bir tarakla ayrılıp, parçalar durumunda alınır. Saç bakım yağı bir fırçaya bulanarak yahut ele alınmak suretiyle parmak uçları ile kafa derisinden aşağı doğru bu parçalara sürülmeye başlanır. Yağ sürülürken saçın her yerine eşit dağılmasına dikkatli olunur. Saçın bir tarafı bu biçimde tamamlanınca diğer tarafa da benzer halde işlem yapılarak sürme işlemi tamamlanır.

Yağ bütün saça sürüldükten sonra parmak uçlarıyla daire çizen hareketler yaparak kafa derisine masaj yapılarak güzelce yedirilmelidir. Bu işlem benzer zamanda kan dolaşımını da hızlandırarak, kafa derisini rahatlatır.

 

Saç bakım yağı toptan sürüldükten sonra eğer saçlar uzunsa yumuşak şekilde saçlar toplanarak ısıtılmış bir havlu yahut bir banyo bonesi kullanılarak sarılır. Bu biçimde asgari iki saat süre ile bekletilir. 

Süre bitmesine yakın saçlar şampuan ve krem kullanılarak bol su ile tam olarak yıkanır.

Her şeyden önce hazırlık safhasında dökülme ihtimaline karşı eski bir giysi giymek yararlı olur. Bundan hariç yağın döküleceği bir kap ve bir saç boyama fırçası gerekmektedir.

Saç bakım yağlarından gereken yararı görmek için düzenli kullanmak gerekmektedir. Bu işlem asgari hafta içinde bir gün uygunır. Sonuçları almak için sabırlı olmak gerekmektedir. Bu da takriben bir ay gibi bir süreyi bulur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Saç maskesi nasıl sürülür? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?