A vitamininin faydaları

cildimizde akne sorunu, deride pullanma, büyümenin durması ve kemik sisteminin gelişmemesi, göz hastalıkları ve körlük, bağışıklık me...

 

Gözlere, büyümeye, cilde, saçlara, bağışıklık sistemine, sindirim ve mide fonksiyonlarına direkt etkisi olan A vitaminin faydalarını şu biçimde sıralayabiliriz:

A vitamini eksikliğinde ortaya çıkan belli rahatsızlıklar vardır

cildimizde akne sorunu, deride pullanma, büyümenin durması ve kemik sisteminin gelişmemesi, göz hastalıkları ve körlük, bağışıklık mekanizmasının zayıflaması, vücudumuzun hastalıklara karşı dirençsiz kalması.

Ülseri tedavi eder.

Yeni hücre oluşumunda rol alır. 

Antioksidan özelliği vardır, kanser tehlikesine karşı koruyucudur.

Kemik ve dişlerin oluşumunda ve gelişmesinde etkili olmaktadır.

Görme üstünde gayet etkilidir. Gözlerde olası oluşabilecek problemleri ve körlüğü engeller.

Bağışıklı sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar. 

Yaşlanmaya karşı etkili vitamindir.

Cilt problemlerini önlemektedir.

Enfeksiyonlara karşı vücudumuzu korur.

A vitamini nelerde bulunur?

A vitamini havuç, brokoli, biber, kabak sebzelerinde, şeftali üzüm, erik, elma, karpuz, portakal, kavun meyvelerinde mevcuttur. Bu sebze ve meyveleri devamlı olarak tüketmek gereken olan A vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ek olarak hayvansal gıdalarda da bu vitamin bulunur. Balık yağı, yumurta, süt, tereyağı, peynir, yoğurt süt yağı, balık, karaciğer, kuzu ciğeri, kırmızı et gibi hayvansal gıdaların tüketimi A vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır. 

 

A vitamini depolanabilen bir vitamindir. Karaciğer depo merkezidir ve vücut ihtiyaç duydukça vitamini buradan çeker. Eksikliği o nedenden dolayı pek fazla görülebilen bir sorun değildir. Benzer zamanda fazlalığı da türlü sorunlara neden olabilir. Mesela, eklem ağrıları, baş dönmesi, saç dökülmesi, bulantı gibi sorunlar fazla A vitamininden de ortaya çıkabilmektedir. O neden ile besinleri dengeli tüketmek ve hem fazlasından hem azından sakınmak gerekir. Yeterli dozda A vitamini alındığı zaman vücudumuzun olağan işlevleri sağlıklı biçimde yerine getirilir. Bu yüzden dikkat etmekte yarar var, sağlıklı günler!

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Havuç yağının faydaları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?