Silikon nasıl kurur?

Markasız ve kullanım süresi dolmuş silikonlar, çok ciddi kazalara sebebiyet verebilir. Bu halde toz ve su yalıtımı sağlanmadığı gibi,...

 

Tarihçesi II. Dünya savaşı dönemine kadar uzanan silikonlar, zaman içinde türlü deneyler nihayetinde geliştirilmiş ve zamanımızda tam olarak sonuç alınabilen silikonlar üretilmeye başlanmıştır. Piyasada türlü marka ve modellerde üretilen silikonlarınızı almadan önce muhakkak görevli personelden veyahut internetten araştırmanızda yarar vardır. Böylelikle kullanıcıların memnuniyet yahut şikayetleri doğrultusunda kafanızda fikir oluşabilir.

Markasız ve kullanım süresi dolmuş silikonlar, çok ciddi kazalara sebebiyet verebilir. Bu halde toz ve su yalıtımı sağlanmadığı gibi, cam üstünde kullanıldığı zaman camınız düşebilir, suyla temas eden yüzeylerde ciddi hasarlar oluşabilir. Silikonunuzun şeffaf bir renkte, akışkan ve parlak olmasından kalitesini anlamanız mümkündür.

Silikonunuzu devamlı gıdalar ile temas edecek bir bölümde kullanacaksanız, solvent içermeyen silikonları tercih etmelisiniz. Kullandığınız bölgenin asgari 3 tüm gün boş olmasına dikkatli olun. Daha devamında gıdalarınızı bu bölümde saklayabilirsiniz.

Bilhassa; beton, çerçeve, taş, metal, plastik, taş, porselen, granit, mermer, aluminyum, her çeşit cam, ayna vs gibi maddeler üstünde etkili sonuçlar elde edilir. Su ve hava geçirmezlik özelliğiyle mutfak ve banyoda, lavabo, duşa kabin gibi yüzeylerde de çok kullanılır. Bu yüzeylerin dışında, akvaryum kullanıcıları için de mükemmel dolgu malzemesidir.

 

Silikon kullanılırken, kullanılacak yüzeyin temiz olmasına özen göstermelidir. Temiz ve pürüzsüz yüzeylerde kullanıldığı zaman istenen sonuçları elde etmek imkansızdır. Bu yüzden, zeminin fırça, zımpara veya metal fırça ile temizlenmesi gereklidir. Bu işlemlerden sonra silikonunuzu kullanabilirsiniz. Silikon alır iken, kesinlikle kullanım süresine dikkat etmelisiniz. Ek olarak, kullanabileceğiniz yüzeylere göre üretilmiş olan silikonları da tercih etmeniz önemlidir. Kullandığınız yüzeye göre silikonların kuruma süresi farklılık göstermektedir. Nem oranı yüksek olan kısımlarda silikonun kuruma süresi daha çok zaman alır. Genelde silikonunuz kullandıktan sonraki otuz dk içerisinde, silikonunuz bir zar oluşturmaya başlar. Lakin, tam donma süresi 8-24 saat arasında farklılık gösterebilir.  Silikonunuzu devamlı suya maruz kalan bir bölümde kullanacaksanız, banyo, mutfak veyahut akvaryum gibi, silikon uygulandıktan sonra mümkün ise 5 gün su ile temas ettirmemek uzun bir zaman kalıcı bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Kapı fitili nasıl takılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?