Yoğurtlu sos tarifleri

Yoğurdun içine kıyılmış soğan, kornişon turşu ve maydanozu ekleyip katıştırın. Son olarak karışıma zeytinyağı gezdirin....

 

Yoğurtlu soslar, atıştırmalıkların, kızarmış sebzelerin ve kebapların yanında aranan ayrıntıdır. Zira yoğurtlu sosların yapımının hiçbir zahmeti olmadığı gibi yoğurtlu sosla kombinlenen yiyeceğin inanılmaz bir lezzeti olur.

Yoğurtlu sos tarifi 1

Yoğurdun içine kıyılmış soğan, kornişon turşu ve maydanozu ekleyip katıştırın. Son olarak karışıma zeytinyağı gezdirin.

Yoğurtlu sos tarifi 2

Ceviz hariç diğer tüm malzemeleri yoğurtla karıştırıp çatalla çırpın. Cevizi son safhada süsleme aracı olarak kullanın.

Piyasada hazır olarak da bulunabilen yoğurtlu soslar evde yapılırsa alınan lezzet katlanarak artar. Yoğurt gibi nerede ise her şeyi tolere eden çok işlevsel bir ham maddeyi yaratıcılığınız ve damak tadınıza göre istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Dikkatli olmanız gerekli olan tek şey ise yoğurdu fazla sulandırmamak. İmkan varsa hiç su kullanmamak.

Yoğurtlu sos tarifi 3

Labne peyniri ile yoğurdu karıştırıp çatalla çırpın. Sarımsakları ve kıyılmış yeşil soğanı karışıma ekleyin. Tuz ve baharatları da ekleyin. Labneli yoğurtlu sosunuz hazır.

Yoğurtlu sos tarifi 4

Kapaklı bir kavanozun içine koyduğunuz yoğurdun içine diğer bütün malzemeleri katıp kapağını kapattıktan sonra kavanozu sallayın. Sosunuz hazır!

Yoğurtlu sos tarifi 5

Ekmek içini sütle ısıtın. Sonra elinizle sıkın. Kabuklarını soyduğunuz salatalıkları ince ince doğrayın. Sarımsakları kıyın. Yoğurda ekmeği, salatalıkları ve sarımsağı katıp katıştırın. Zeytinyağını ekleyin. Tuzu ve karabiberi de ekledikten sonra yoğurtlu sosunuz hazır.

 

Yoğurtlu sos tarifi 6

Malzemeleri mutfak robotunda katıştırın. Bir zaman buzdolabı içinde dinlendirdikten sonra istediğiniz yemeğin yahut atıştırmalığın yanında kullanabilirsiniz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Mangal için et tarifleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?