Konaklama işletmeciliği mezunları nerelerde çalışır?

Turizm yatırımlarının her geçen sene arttığı türkiyede bu alanda çalışacak yönetici ve personellere daima ihtiyaç olabilecektir. Turi...

 

Üniversitelerin 4 senelik lisans programlarında biri olan Konaklama İşletmeciliği hizmet alanında çalışacak nitelikli kimseleri yetiştirmeyi hedefler. TM-1 puanı ile bu bölüme girmek mümkündür.

Turizm yatırımlarının her geçen sene arttığı türkiyede bu alanda çalışacak yönetici ve personellere daima ihtiyaç olabilecektir. Turizm sektörünü bilen, bu alanda çalışmayı seven ve yüksek kazançlarla kendini geliştirmek isteyenler için tercih edilebilmektedir bir kısımdır 

Konaklama İşletmeciliği mezunları çalıştıkları otellerde, genel müdür ve genel müdür yardımcısı pozisyonunda görev yaparlar. Ek olarak otellerin muhasebe işlerini de yürütebilirler. Büyük otellerde şef, kat hizmetleri yöneticisi ve kısım şeflikleri pozisyonlarında da çalışabilirler. Konaklama İşletmeciliği mezunları yabancı dil biliyor olmalarına meslekteki tecrübelerine ve iş becerilerine göre yüksek ücretlerle çalışırlar. 

Konaklama İşletmeciliği mezunlarına yönetici unvanı verilir. Bu unvan ile konaklama hizmeti veren tüm kurumlarda çalışabilirler. Konaklama İşletmeciliği mezunlarının çalışabileceği alanlar şu biçimde sıralanabilir:

Konaklama İşletmeciliği, turizmde çalışılacak nitelikli çalışan ihtiyacını karşılamak ve daha nitelikli hale getirmek için kurulmuştur. Konaklama endüstrisi son dönemlerde hızlı gelişen ve farklılaşan sektörlerdendir. Bu gelişim ve değişim yanında nitelikli çalışan ihtiyacını da getirmiştir. 

 

Konaklama İşletmeciliği mezunları turizm hizmeti veren tüm alanlarda çalışabilirler. Turizm alanında çalışan insan gücü her ne kadar çok da olsa nitelikli olanını bulmak zordur. Konaklama İşletmeciliği mezunları sahip oldukları özellikler ile bu alanda çalışan diğer personellerden ayrılırlar. Çünkü Konaklama İşletmeciliği mezunları otel yönetiminden, muhasebeye; pazarlamadan, etkili iletişime kadar bir çok yönden kaliteli eğitim alırlar. Turizm alanında aranan özelliklere sahip olarak mezun olurlar.

Yurtlar

Belediyeler

Seyahat acenteleri

Konaklama işletmeleri

Oteller

Özel pansiyon ve özel yurtlar

Tur şirketleri

Sağlık otelleri

Organizasyon yapmak ve işleyişin yürütülmesini sağlamak konaklama mezunlarının görevleri arasında yer bulur.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Medya ve görsel sanatlar mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?