Gerontoloji mezunları ne iş yapar?

Yaşlı nüfus bugün itibarı ile% 8 olsa da bu hal 2023 senesinde %10, 2050 senesinde ise %20 olması beklenmektedir. Gerontoloji bölümü ...

 

Yaşlanma bilimi olarak da bilinen Gerontoloji bölümü yaşlılara bulunmuş olduğu zamanı daha sağlıklı geçirmeleri için yapılmış olması gerekenlerin öğretildiği bir kısımdır. Bu kısım geleceğin bölümüdür. Türkiye’de yalnızca 2 üniversitede vardır. İlerleyen senelerde yaşlılık denince akla Gerontoloji gelecektir.

Sağlık otelleri

Oteller

Tıp Fakülteleri

Belediyeler

Özel Hastaneler

Huzurevleri

Bakımevleri

Devlet Hastaneleri

Yaşlı Bakım Evleri

Yaşlı nüfus bugün itibarı ile% 8 olsa da bu hal 2023 senesinde %10, 2050 senesinde ise %20 olması beklenmektedir. Gerontoloji bölümü yaşlı nüfusun artışı oranında değer kazanacak bir parça biçimine gelecektir. Gelişen teknoloji ve tedavi yöntemleri insan ömrünü belli ölçüde uzatmayı başarmıştır. Gelişmiş ülkelerde yaşlı nüfus oranı daha yüksektir. Gelişmekte olan güzel türkiyede de yaşlı nüfus her geçen sene artmaktadır. Yaşlılara kaliteli hizmet verecek olanlar Gerontologlar olabilecektir.

Gerontoloji kısmını bitirenler sağlık alanında çalışırlar. Fakat yalnızca sağlık alanında değil yaşlılara hizmet sunan tüm kurumlarda çalışabilirler. Bu sebep ile Gerontoloji bölümü, çok geniş bir kesime hizmet sunmaktadır. Yaşlı nüfus 65 yaş ve üstü nüfustur. Türkiye’de yaşlı nüfus oranı %8’dir. Bu bakımdan Gerontoloji mezunları geniş bir iş imkânına sahiptirler. Gerontologların çalışabilecekleri kurumlar şunlardır:

 

Gerontoloji bölümü mezunlarına “Gerontolog” unvanı verilir. Gerontolog, yaşlı bir hastanın fizyolojisini, biyolojisini ve psikolojisini her yönüyle bilir. Hastaya yapılacak tedaviyi belirler, hasta ile direkt iletişime geçerek onu tedavi eder. Gerontologlar, bir psikolog kadar yaşlı psikolojisine hâkimdirler.

Tüm bunlarla beraber yeni yeni kurulmaya başlayan ileri yaş araştırma merkezleri ve Gerontoloji dernekleri, Gerontoloji kısmını bitirenler için iyi bir alternatif olur. Gerontoloji kısmını bitirenler isterlerse akademik kariyer de yapabilirler. Lisansüstü eğitimlerini tamamlayarak belli bir alanda uzmanlaşabilir veyahut üniversitelerin Gerontoloji kısımlarında okutmanlık yapabilirler.

Günümüz Türkiye’si de yaşlı nüfusta yaşanan gelişmeleri takip etmekte ve devlet politikaları üreterek bu konuya eğilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kendi bünyesi içerisinde Gerontoloji mezunlarını çalıştırmaya başladı. Özel teşebbüs olan rehabilitasyon merkezleri kalite standartlarını arttırmak için Gerontoloji mezunlarına iş imkanları sağlamaya başladı. Bunu yanında hasta bakım hizmetleri veren kuruluşlar yaşlı bakımını verecek hizmeti Gerontoloji mezunlarına emanet etmektedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Arap dili ve edebiyatı mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?