Toprak nasıl yumuşatılır?

Bir toprağın sert olmasının en büyük sebebi sahip olduğu yani içerdiği kil oranının yüksek olmasıdır. Buradaki killilik oranının yüks...

 

Toprakların yumuşak olması sert olmasına göre tercih edilir. Yumuşak topraklar daha çok verim sağlamaktadır ve karşılığında verim alır. Ama sert topraklarda verimden bahsetmek bahsi geçen değildir. O yüzden hepsinden önce sert ve yumuşak topraklar arasındaki fark anlaşılmalı sonrasında bir toprağın nasıl yumuşatılacağı bilinmelidir.

Bir toprağın sert olmasının en büyük sebebi sahip olduğu yani içerdiği kil oranının yüksek olmasıdır. Buradaki killilik oranının yüksek olması toprağın kireçlenmesi sonucu ortaya çıkar. Normal zamanda killi topraklar hayli verimli topraklardır. Fakat yumuşatma olmadan istenen verim alınamayacak ve doğal olarak da verimli hasatlar yapmak mümkün olmayacaktır. O yüzden topraktaki kil oranının dengede tutulması gerekir. Bu oranın dengeye getirilmesi için özellikle üretilen toprak yumuşatıcı gübrelerin kullanılması önerilmektedir. En etkili ve hızlı çözümdür. Sert toprağa takviye edilen bu özel gübreleme toprağın hızlı ve kolay bir biçimde yumuşamasını sağlayacaktır. Öte yandan toprağın kazılarak nemlendirilmesi ve karıştırılması işlemi de toprağın yumuşamasını sağlayacaktır. Ama bu işlem daha ziyade küçük alanlı bahçeler için daha uygun olur. Geniş metrekarelere sahip tarlalar için özel makineler kullanılarak bu işlem daha zahmetli ve maliyetli olabilecektir. Toprağın karıştırılarak sulama yapılmasıyla toprağa nem kazandırılır ve pH dengesi normale getirilir. O anda yine gübre takviyesi yapılmış olması daha etkili çözüm sağlayacaktır.

 

Kök gelişiminin çok önemli sağlayıcısı toprak yapısıdır. Yumuşak toprakta solucanlar bol olur. Solucanlar toprakta kökün gelişimi ve toprağın beslenmesi açısından önemlidir. Lakin sert toprakta solucanların varlığı ve çoğalmasından söz etmek mümkün değildir.  Toprak türü her ne olursa olsun sert olması bitkinin gelişimi açısından bir çok olumsuzluğa neden olur. Sert toprak su tutmaz, hava almaz ve gereken besin değerlerini aktarmaz. Çünkü yapısı gereği sert olan toprak bunların aktarımı ve taşınımı açısından elverişsizdir. Böylesi bir toprakta yetiştirilen bitkinin sağlıklı gelişimi, büyümesi ve filizlenmesi nerdeyse imkansızdır. Çünkü hava almayan ve suyun aktarımını engelleyen bir toprak bitkinin zaman içinde sararıp solmasına neden olabilecektir. O yüzden eğer toprak sert ise bunun yumuşatılması için birkaç küçük yöntemin bilinmesi gerekir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Kahve lekesi kumaştan nasıl çıkar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?