Tırnaklar neden kırılır?

Sağlık ile ilgili etkenler dışında tırnakların kalitesinde ciddi önem arz eden dış faktörler de bulunur. Aşırı kimyevi deterjan kulla...

 

El bakımına önem veren kadınların korkulu rüyası; tırnak kırılması! Görsel anlamda sıkıntı olmasıyla beraber vücudumuzun sağlığı hakkında da sinyaller veren tırnak kırılması neden olur, nasıl önlenir?

Sağlık ile ilgili etkenler dışında tırnakların kalitesinde ciddi önem arz eden dış faktörler de bulunur. Aşırı kimyevi deterjan kullanımı, oje ve aseton, tırnakları keskin bir aletmişçesine kullanmak,kuru hava şartları, fazla sıcak ve fazla soğutulmuş su kullanımı tırnak kalitemizi hayli düşürecektir.

Tırnaklar kadın yahut erkek fark etmeksizin, ön plana çıkan, karşımızdaki kişide ilk göze çarpan yerlerdendir. Bundan dolayı temiz, bakımlı ve şekilli tırnakların sürekli genel görünümümüze büyük bir etkisi vardır. Peki parmaklarımız için kalkan görevi gören tırnakların sağlıklı olması yalnızca estetik anlamda mı önemlidir? Hayır. Tırnak kırılmalarının önüne geçmek için öncelikli böyle bir problemin kaynağı tespit edilmelidir.  Estetik görünümün yanında  genel sağlığımızın da habercisi olan tırnakların kırılmasının akla gelen ilk nedeni vitamin eksikliğidir. Sağlıklı saç, cilt ve tırnak için gereken çok önemli etken biotin, diğer bir adıyla B7 vitaminidir. Biotinin eksik olması halinde tırnaklarda şekil bozukluğu, kolay kırılma, beyaz lekeler ve çukurlaşmalar görülmektedir. Biotinin dışında vücudumuzdaki kalsiyum ve çinko eksikliği de tırnak problemlerine yol açar. Öte yandan tiroid rahatsızlıkları ve protein yönünden eksik beslenme de kırılmaya yol açan iç etkenlerdir. Bir uzmana danışarak vitamin desteği alabileceğimiz gibi beslenmemizde yapacağımız değişikliklerle de bu problemi en aza indirebiliriz. Diğer bir içsel faktör de vücudumuzdaki su eksikliğidir. Susuz kalmış bir vücudumuzun bu eksikliğini göstereceği yerlerden biri de tırnaktır.

 

Ev işlerini yaparken maruz kalınan deterjanlardan korunmak için de mümkün hayli eldiven kullanmalı. Eldivenlerle kendinizi rahat hissetmiyorsunuz biliyoruz ama hem tırnaklar aynı zamanda elinizin genel görüntüsü için aşındırıcı maddelere direk temas etmemek en iyisidir. 

Her ne kadar  estetik görünse de oje kullanımı konusunda  da dikkatli olmalısınız. Tırnaklar bazen dinlendirilmeli ve ojeden ötürü havasız kalmalarının önüne geçilmelidir. Benzer biçimde fazla aseton kullanımının da tırnak yüzeyini yıpratıp aşındırdığını unutmamak gerekmektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Solaryum nedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?