Şeytan tırnağı neden çıkar?

Şeytan tırnağı, parmakların fazla deri üretimine denir. Bu deriler tırnak kenarlarında tutunacak yer bularak sızlamalara neden olurla...

 

Şeytan tırnağı el ve ayak tırnaklarında görülebilen en bilinen rahatsızlıklardan biridir. En bakımlı el ve ayaklarda bile görülebilmektedir. Görüntüsünün kötü olmasının peşi sıra ciddi ağrılara ve sızlamalara da neden olur. 

Şeytan tırnağı nasıl tedavi edilir?

Şeytan tırnaklarını almadan veyahut aldırmadan önce tırnaklar 5 ile onbeş dakika arasında sıcak bir suyun içinde yahut zeytinyağının içinde bekletilir. Tırnaklar yumuşadıktan sonra, şeytan tırnakları alınır.

Şeytan tırnağı olan parmak antibakteriyel nemlendirici sürülerek üstü yara bandı ile kapatılır. Bu işlem tırnağın çabucak nemlenmesini sağlacaktır.

Şeytan tırnağı alınmadan önce kullanılacak makas alkol veyahut antiseptik sıvı içerisinde bekletilmelidir. Bu enfeksiyon oluşumunu engelleyecektir.

Şeytan tırnağı nedir?

Şeytan tırnağı, parmakların fazla deri üretimine denir. Bu deriler tırnak kenarlarında tutunacak yer bularak sızlamalara neden olurlar. Aldırılmadığı durumda büyümeye devam ederler.

Şeytan tırnağı olduğu farkedildiği anda, problemli bölüm fazla kurcalanmamalıdır. Ağrısız olan parmağın enfeksiyon kapmasına neden olarak şiddetli ağrılara davetiye çıkartabilirsiniz.

Şeytan tırnağı çıkması nasıl engellenir?

B vitamini, demir ve kalsiyum yönünden oldukça zengin olan besinler tüketilmelidir. Bu vitaminler tırnakların güçlenmesine yardım eden olabilecektir 

 

Bolca su tüketmek gerekmektedir. Su bütün vücudumuzun olduğu gibi tırnaklarında nemlenmesini sağlamaktadır.

Tırnaklar sürekli nemlendirilmelidir. Kuruyan parmak ve tırnaklarda şeytan tırnağı daha sık görülmektedir.

Tırnak yeme alışkanlığı var ise muhakkak bırakılmalıdır. 

Doğru manikür yapmaya yahut yaptırılmaya özen gösterilmelidir. Düzenli ve doğru manikür ile oluşan şeytan tırnakları büyümeden ve iltihaplanmadan kolaylıkla alınır.

Şeytan tırnağı neden çıkar?

Yanlış manikür uygulaması şeytan tırnaklarının çoğalmasına neden olur.

Soğuk havalarda daha fazla meydana gelir. Cildin ve tırnakların kuruması şeytan tırnağı oluşumunu tetikler. 

Tırnak yiyenlerde şeytan tırnağı daha devamlı görülmektedir. Tırnak yemek, tırnak yatağına zarar vermektedir ve tırnağın doğal yapısında değişikliklere neden olur.

Ellerin suda fazla tutulması şeytan tırnaklarının oluşumunu ve varolanların daha da uzamasını sağlamaktadır 

Deterjan, kötü aseton gibi kimyevi maddeler içeren ürünler şeytan tırnağı oluşumunu tetikler.

Şeytan tırnağı paronişya adı verilen bir iltihap hastalığına neden olabilmektedir. Tırnak derisinin çevresinde kızarıklık, şişlik, enfeksiyon ve ağrılı iltihap görülebilmektedir 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Beyaz kil maskesi adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?