Tırnak neden kırılır?

Fazla uzatılan, devamlı oje kullanımları halinde havasız kalan ve dinlenemeyen, devamlı sıcak ve soğuk suya maruz kalarak dengesi boz...

 

Tırnaklar herkes için hayli önemlidir. Bakımı, temizliği, kesimi derken bilhassa kadınların ciddi anlamda vakit ayırdığı tırnakların her daim sağlıklı olması istenir. Sağlıklı tırnaklar hem güzel bir görünümün aynı zamanda vücudumuzun sağlıklı olduğunun göstergelerinden biridir. Çünkü her ne kadar pek önemli olduğu düşünülmese de kansızlık, vitamin eksikliği gibi rahatsızlıkların dışarıdan anlaşılmasını sağlarlar. Buna ek olarak bakım tarzı, kullanılan kozmetik ürünler, yapılmış olan işin özellikleri ve çevresel koşullardan pek hızlı etkilenen tırnakların en ehemmiyetli sorunlarından birisi de kırılmalarıdır. Tırnak kırılmalarının  türlü nedenleri var olan olup, düzenli bakım ile düzeltilebilir veyahut önlenebilir. Peki, nedenleri ve alınabilecek önlemler nelerdir?

Fazla uzatılan, devamlı oje kullanımları halinde havasız kalan ve dinlenemeyen, devamlı sıcak ve soğuk suya maruz kalarak dengesi bozulmuş olan tırnaklar da hayli güçsüz düşecek ve kolaylıkla kırılacaktır. O nedenden dolayı sulu işlerde eldiven kullanılması, oje kullanımına bazen ara verilmesi ve kesildikten sonra törpü yapılmış olması, tırnakların daha düzgün ve sağlıklı olarak uzamasını sağlamaktadır. Aseton gibi maddeler tırnakları yıpratmaktadır. Dolaylı olarak kullanımı en aza indirgenmelidir.

Tırnak kırılmalarına ve tırnak zayıflığına karşı bir tastaki ılık su içine limonun suyu, sirke, tuz ve bir çay kaşığı zeytinyağı koyularak tırnaklar içinde bekletilebilir. Düzenli biçimde yapılmış olan bu uygulama tırnakları sertleştirecek, sağlamalaştırarak daha sağlıklı uzamalarını sağlayacaktır. Bununla birlikte bademyağı ve limon ile ovulan tırnakların da kendilerini yeniledikleri bilinmektedir. Eller ve tırnaklar, nemlendiricilerle, el kremleri yahut doğruda tırnak beslemesi için üretilmiş olan besleyici kremlerle ovulmalıdır.

 

Tırnaklar da tıpkı saçlar gibi türlü etkenler altında kırılabilir. Genetik bir takım özelliklerden kaynaklanması mümkün olsa da genel olarak tırnak kırılmasına neden olanların en başta geleni vitamin ve kalsiyum eksikliğidir. Vücutta yeterli oranda bulunmayan yahut azalan vitaminin habercileri, tırnakların üzerinin beyazlaması, tırnağın sertliğini kaybederek yumuşaması, kırılması ya da ikiye ayrılmasıdır. İyi ve dengeli beslenildiği ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinler tüketildiği halde bu şikayet azalacaktır. Buna ek olarak vücutta nerdeyse her faaliyet için gereken olan su, tırnakların sağlığı için de önemlidir. Gün içerisinde muhakkak 5-10 bardak su tüketilmeye çalışılmalıdır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Ojenin bozulması nasıl önlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?