Tırnak eti neden kalkar?

Sürenin bitmesine yakın ellerinizi çok sıcak olmayan su ile yıkayarak yeteri miktarda nemlenip nemlenmediğini kontrol edebilirsiniz....

 

Ellerin güzelliği tırnak bakımı ve tırnak güzelliğiyle birebir ilgilidir. Elleriniz haziran ve ağustos ayları arasında fazla sıcağa, kış mevsimindeki aylarda ise düşük sıcaklıklara maruz kalarak sağlıklı formlarını kolay bir biçimde kaybederler.

Sağlıklı tırnaklar kendini nasıl belli eder?

Sağlıklı tırnaklar açık pembe bir görüntüye sahiptir.

Sağlıklı tırnaklar her halde kırılmaz, incelmemiştir. Eğer ince tırnaklara sahipseniz kesinlikle hormon seviyenizde bir sıkıntı var demektir.

Tırnaklarınızda çizgiler var ise bu hal kalp yetmezliği olduğunun göstergesidir.

Tırnaklarınızın mat olmaması sağlıklı olmak açısından önemlidir. Mat tırnaklar vücutta vitamin eksikliği olduğunun göstergesidir.

Sağlıklı tırnaklar sarı ve kirli bir görüntüye sahip değildir.

Tırnak eti kalkmalarının tedavisi için neler yapılabilir?

Sürenin bitmesine yakın ellerinizi çok sıcak olmayan su ile yıkayarak yeteri miktarda nemlenip nemlenmediğini kontrol edebilirsiniz.

Buna destek olarak C Vitamini takviyesi yapmak tırnak etlerinizin kalkmasını önleyecektir. Bolca mandalina, portakal, limon, kivi tüketmeye .

Bu aşamadan sonra gliserinin içine yarım limonu sıkarak karışımı hazırlayın. Bu karışımı hassaten tırnak etlerine, benzer zamanda tırnakların üstüne sürerek yarım saat bu biçimde bekleyin. İster iseniz ellerinize eldiven de giyebilirsiniz.

 

Nemlendirici kremi sürerken masaj yapmayı da atlamayın. Tırnak etlerine yapacağınız masaj hasebiyle bu bölüm kremi daha iyi emecek ve daha hızlı yumuşayacaktır.

Tırnak etlerinin kalkmasını önlemek için ilk adımda yapılması gereken tırnakların yeteri kadar neme kavuşturulmasıdır. Bunu yapmak için ellerinizin tümünü sıcak suya sokarak suyun içerisinde on dakika dinlendirin. Daha sonrasında hem tırnaklarınıza aynı zamanda tırnak etlerinize nemlendirici krem sürün. Yalnızca tırnak etlerine değil tırnaklarınıza da sürmek gerekmektedir.

Tırnaklardaki etlerin kalkmasının nedenleri nelerdir?

Hemen herkeste görülebilen bir şikayet olan tırnak eti kalkması (soyulması) en bilinen olarak C Vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Beslenme ile tırnak sağlığı yakından ilişkilidir. Bu hal atlanmamalı ve ona göre beslenme düzeni şekillendirilmelidir.

Tırnaklarda görülebilen et kalkmasının sebeplerinden biri olarak da ellerin soğuk ve kuru havada uzun zaman kalması gösterilebilir.

Vitamin eksikliğinin yanında vücutta protein eksikliği de tırnak eti kalkmalarına zemin hazırlar.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Tırnak neden kırılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?