Tırnak eti nasıl kesilir?

Tırnak etlerini temizlemenin diğer bir kolay yolu da duştayken hiçbir törpü veyahut makas kullanmaksızın bir elin tırnağıyla diğer el...

 

Bakımlı tırnaklara sahip olmak sadece görünüş değil sağlık yönünde da gayet önemli olur. Sağlıklı tırnak için ise tırnak temizliğinin asla ihmal edilmemesi gerekir. Tırnak temizliği konusunda belli püf noktalar vardır. Bu püf noktalar vesilesiyle istenen güzel ve bakımlı tırnaklara sahip olunabilecektir.

Tırnak etlerini temizlemenin diğer bir kolay yolu da duştayken hiçbir törpü veyahut makas kullanmaksızın bir elin tırnağıyla diğer elin tırnak etlerinin dibe sıyrılarak temizlenmesidir. Sonrasında toplanan etler duş esnasında kesilebilir. Malum duş esnasında gayet kolay yumuşayan tırnaklar şurada hızlı ve kolay bir biçimde kolaylıkla temizlenebilir.

Tırnak etini temizlenmesi için her şeyden önce tırnakların ve doğal olarak etrafında oluşan bu etlerin yumuşatılması gerekecektir. Bunu yapmak için ise ellerin sıcak bir suda bekletilmesi gerekmektedir. Önce bir el sonra diğer bir el sıcak suyun bulunmuş olduğu bir kapta bekletilir. Eller sıcak sudan çıkarıldığında tırnakların yumuşamış olduğu fark edilecektir. Sonrasında bir törpü kullanılarak etler tırnak dibine sıyrılarak kesilmeye hazır bir duruma getirilir. Sıyrılarak toplanan etler bir tırnak makası vasıtasıyla hafifçe kesilebilir. Yer yer küçük kanamalar yaşanabilir, bunun yaşanmaması için tırnak etlerinin çok dibine girilmemesi önerilmektedir. Tersi halinde tırnak etlerinden kurtulurken bu seferde kabuk bağlamış parmaklara kavuşulur. Bütün işlemler sonrası hala tırnak etrafında beyaz küçük sertleşmiş etsi oluşumlar var ise törpüyle yavaşça kazınarak çıkarılması sağlanmaktadır. Tırnak etlerinin temizliği sonrasında ellerin sabunlu suyla yıkanması önerilmektedir. Kanayan noktalar var ise buralara kolonya dökülüp mikrobunun alınması ve yaranın kolay kuruması sağlanabilir. En son bir krem vasıtasıyla tırnakların nemlendirilmesi önerilmektedir.

 

Tırnak etleri tırnak etrafında zaman geçtikçe meydana gelir ve yüzeyinde beyaz renkte etsi oluşumlara neden olur. Bu halde tırnakların bakımsız ve sağlıksız görünmesine yol açar. Ayrıca böyle tırnaklara oje sürmek de gayet zor olduğu bilinmektedir. Et kaplamış tırnaklara sürülen ojeler dalgalı duracak, pürüzsüz ve canlı görünümü sağlayamayacaktır. Bu sebeple etleri alınmamış temiz ve bakımlı olmayan tırnaklara asla oje sürülmemesi de ek olarak önerilir. Peki, tırnak eti nasıl temizlenir?

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Ayak tırnağı nasıl yumuşatılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?