Boya lekesi yerden nasıl çıkar?

Bütün önlemlere karşın yine de yere boya damlarsa bu halde mümkün ise boya lekesine kısa bir zaman içerisinde müdahale edilmelidir. B...

 

Bahar temizliğinin çok önemli bölümü evin boyanmasıdır. Kimileri bu işi usta ellere bırakırken bazıları da ellerine fırça ve ruloları alarak evlerini azimle kendileri boyarlar. Evin boyanması esnasında alınması gerekli olan çok önemli önlemlerden birisi de yerlerin koruma altına alınmasıdır. Yerleri boyadan korumanın en kolay yolu ise zemine plastik koruma örtülerinin serilmesidir. Bu biçimde yere damlayan ve sıçrayan boyalar yerde lekelere neden olmazlar.

Bütün önlemlere karşın yine de yere boya damlarsa bu halde mümkün ise boya lekesine kısa bir zaman içerisinde müdahale edilmelidir. Bu lekelere müdahale etmek için odanın boyasının bitmesi beklenmemesi, boyanan duvarın işi bitince ıslak bir bezle yerdeki boya lekeleri henüz kurumadan silinmelidir.

Eğer zemindeki boya yağlı boya yahut selülozik boya ise bu halde boya lekesinin çıkartılması için lekeye tinerle müdahale edilmesi gerekmektedir. Sentetik boya lekeleri için sentetik tiner; selülozik boya lekeleri içinse selülozik tiner kullanılmalıdır. Tiner de aseton gibi parke yüzeylerde uzun zaman bekletilmemelidir.

Boya Lekesi Yerden Nasıl Çıkar?

Boya lekeleri geniş çaplı ve kalın boya tabakalarından oluşuyorsa bu halde boya hepsinden önce yüzeyden kazınmalıdır. Seramik yüzeylerdeki boya lekelerinin çıkartılması için zemin bir ıspatula ile kazınabilir yahut ovma teli kullanılarak temizlenebilir.

 

Boya yaparken koruma örtüsü kullanılmaması halinde ise rulo veyahut fırçadaki boyanın yere damlamaması için dikkat gösterilmelidir. İlk başta rulo ve fırçalara fazla boya alınmamalıdır. Rulodaki fazla boya rulo boya eleği üstünde gezdirilerek; fırçadaki fazla boya ise fırça boya kabının kenarına bastırılarak geri giderilmelidir. Ek olarak boyanın sıçramaması için rulo duvarda çok hızlıca gezdirilmemelidir.

Eğer yerde kurumuş boya lekeleri var ise bu lekelerden kurtulmak az daha zahmetli olabilecektir. Eğer zemindeki boya lekeleri minik damlacıklar şeklindeyse bu halde boya lekelerini çıkartmak için yine ıslak bir bez yeterli olabilir. Fakat bu lekeler kurumuş oldukları için temizlikte çok yumuşak olmayan bir bez kullanılmalı ve boya lekeleri kuvvetlice ovularak temizlenmelidir. Ayrıca bez üstünden tırnaklarla kuvvet uygulanması bu lekelerin kolay bir biçimde çıkmasını sağlayacaktır.

Parke zeminlerde çiziklere neden olabileceği için ıspatula ve ovma teli ile kazıma yöntemi kullanılmamalıdır. Parke zemindeki boya lekesinin çıkartılması içinse leke ilk başta sıcak su ile ıslatılmış bir bezle silinmelidir. Ek olarak boya buhar makinesi ile yumuşatılarak da silinebilir. Bunun peşi sıra iyi bir çözücü olan aseton da parkedeki boya lekesinin çıkartılmasından kullanılabilmektedir. Ama bu yöntemde asetonun parkeye uzun zaman temas etmesinin önüne geçilmeli; asetonlu bezle silinen boyaya hemen sonrasında nemli veyahut kuru bir bezle müdahale edilmelidir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Saten kumaş nasıl yıkanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?