Sarımsakla nasıl sakal çıkartılır?

Saımsağın peşi sıra aktarlarda bulunan sarmısak yağları da kullanılabilmektedir. Gece yatmadan önce pamuk veya parmaklarımızın kullan...

 

Ergenlik çağını geçip sakalı çıkmadığı için bunu büyük sorun biçimine getiren erkeklerin başvurduğu doğal yöntemlerden biri de sarımsaktır. Uzun senelerdir saçkıran hastalığında da kullanılan sarmısak, kıl çıkmayan bölümde tüylenme oluşturmasıyla bilinir. Kokusu ve yakıcı özelliği ile insanları korkutsa da doğru biçimde uygulanan sarmısak, sakal çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Havanda ezip sürmek

Saımsağın peşi sıra aktarlarda bulunan sarmısak yağları da kullanılabilmektedir. Gece yatmadan önce pamuk veya parmaklarımızın kullanılarak yüzümüze sürdüğümüz yağı sabah kalktıktan sonra tam olarak temizleriz.

Diğer bir sarımsakla sakal çıkarma yönteminde, sarımsağı bölmek yerine havanda dövüp tam olarak suyunu çıkarabiliriz. İçindeki asit ile tüylenmeye hayli katkısı olan sarımsağı havanda ezdikten sonra içine birkaç damla limon sıkıp pamukla sakal çıkmasını istediğimiz kısma süreriz. Bu yöntemi uyguladıktan sonra da 20-25 dakika bekleyip yüzümüzü yıkarız.

Unutulmaması gerekenler

Sarımsağı yüze sürerken unutulmaması gerekli olan bazı püf noktaları vardır. Yüzümüze sarımsağı sürdükten sonra acı hissetsek de minimum 20 azami otuz dk bekletmeliyiz. Erkenden pes edip yüzümüzü yıkarsak boşuna sürmüş oluruz. Ek olarak ne kadar fazla durursa o kadar iyi düşüncesi muhakkak yanlıştır. Sarmısak, sakal çıkması için yararlı olsa da yarım saatten fazla yüzde tutulursa köklerin yanmasına neden olabilir. O yüzden süreye dikkatli olmak hayli önemlidir. Sarmısak yağında ise uzun zaman bekletmek hasara yol açmaz.

 

En bilinen yol

Sarımsağı sakal çıkarmak için farklı biçimlerde uygulayabiliriz. Bunlardan ilki en popüler yöntem olan sarımsağı ortadan ikiye bölüp yüze sürmektir. Hepsinden önce hiç sakalımız yoksa veyahut çok az tüylenme var ise bile sıcak su ve jiletle tıraş olup gözenekleri tam olarak açmak gerekmektedir. Sonrasında sarımsağı süreceğimiz bölümlere buz uygulayarak gözeneklerin tam olarak açılmasını sağlayabiliriz. Bu aşamaların sonrasında ortadan ikiye böldüğümüz sarımsağın sulu kısmını yüzümüze tam olarak bastırarak süreriz. Yanma hissine karşın sarımsağı sürerken kuvvet kullanmalıyız. Ayrıca güzelce kızarması ve kan gelecek biçimde bastırılması sakal çıkması için daha yararlı olabilecektir. Açık gözeneklerle beraber kan akışının hızlı olduğu cildimizde sarmısak daha fazla yarar sağlar. Sarımsağı sürüp 20-25 dakika bekleyince yüzümüzü güzelce yıkamalıyız. İlk yıkamada ılık su kullanıp sonrasında soğuk su ile yüzü tam olarak yıkamak daha iyi sonuç vermektedir.

1 ay sonra gözle görülür değişim

Yüze sarmısak uygulaması, kurallarına uyarak hafta içinde iki kez yapılırsa 4 hafta nihayetinde bekleniyor olan değişimi sağlamaktadır. Fakat aileden gelen köselik yahut başka sağlık problemleri sebebiyle sakalı çıkmayan insanlarda sarımsağın pek işe yaradığı söylenemez. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Evde dip boya nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?