Saç nasıl beyazlatılır?

Son zamanların yeni modası olan beyaz saçlar benzer zamanda, özel olarak koyu renkli saçlara sahip olanlar için, ulaşılması çok zor b...

 

Son zamanların yeni modası olan beyaz saçlar benzer zamanda, özel olarak koyu renkli saçlara sahip olanlar için, ulaşılması çok zor bir renk tonudur. Lakin doğru teknikle saçlarınızı minimum zararla kar beyazına boyamanız mümkün.

Unutmayın ki toner kalıcı değildir. Bu nedenle saçınızı hafta içinde bir tekrar tonlandırmanız gerekebilir.

Saçınızı beyaza boyamadan önce saçınızı açmanız şart. Bunu yapmak için ‘Bleaching powder’ adı verilen saç açıcı toz ile ‘creme developer’ adı verilen krem saç açıcı gibi ürünleri temin etmelisiniz. Developer alır iken yoğunluğuna dikkatli olunması gerekir. Eğer açık renkli bir saçınız var ise 20 veya 30vol, eğer saçınız koyu renkse 40vol developerları tercih etmelisiniz. Giysilerinizi lekelerden korumak için omuzlarınızı bir havluyla örttükten sonra bu iki ürünü bir kapta karıştırınız. İki ürünün oranlarını pakette yazılana göre ayarlayarak istediğiniz ölçüde bir karışım hazırlayınız.

Bekletince saçınızı soğuk su ile yıkayınız. Eğer saçınız açık sarı gözüküyorsa tonlama işlemine başlayabilirsiniz. Ama saçınız turuncu veyahut halen koyuysa saç ama işlemini tekrarlamanız gerekir; bunu yapmak için bir yahut daha çok gün beklemelisiniz.

Bu işlemi saçlarınızın hepsine uygulamadan önce saçlarınızın görünmeyecek bir tarafında açıcıyı denemekte ve saçlarınızın açıcıya nasıl tepki verdiğini görmekte yarar vardır. Daha sonrasında karışımı boya fırçasıyla saçlarınızın ucundan başlamak suretiyle köklerine doğru uygulamaya başlayabilirsiniz. Karışımın saçlarınızın her teline ulaştığından emin olunuz. Bitirdiğinizde saçınız plastik ambalajla sarıp yarım saat kadar bekletiniz. Her 10 yahut 15 dakikada bir saçlarınızın durumunu kontrol ediniz. Eğer karışımı 50 dakikadan fazla bekletirseniz saçınız kopmaya başlayabilir; bu nedenle çok dikkati açık olmalısınız.

 

Her şeyden önce saçınızı bu zorlu prosedür için hazırlamanız gerekir. Bu prosedürde saçınız zaten çok fazla hasar alabileceğinden öncesinde saçlarınıza en iyi biçimde bakmalısınız. Eğer işe sağlıklı saçla başlarsanız saç beyazlatma işleminiz daha başarılı geçmektedir. Örnek vermek gerekirse, boyama gününden önceki gece saçlarınıza Hindistan cevizi sürüp uyuyabilirsiniz; bu zararı önemli bulunan bir derecede azaltacaktır. Eğer bu işlemi unutursanız saçınızı beyazlatmadan önce Hindistan cevizi yağını saçınızda 3 saat kadar bekletebilir ve yıkamadan açma işlemine başlayabilirsiniz.

Tonlama işlemine başlamadan önce saçınızı toptan kurutunuz. Saç açıcı developer ile tonerı bir kapta oranlarına dikkatli olarak karıştırınız. Karışımı saçlarınızın her teline uçtan dipe uyguladıktan sonra yarım saat bekletip soğuk suda yıkayınız. Şimdi doğal görünümlü bembeyaz saçlarınızın keyfini çıkartabilirsiniz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Nane yağı saça nasıl sürülür? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?