Nane yağı saça nasıl sürülür?

Nane yağı etkili uyarıcıdır. Saç derisine nüfuz eder ve saç foliküllerini uyarır. Kan dolaşımını teşvik ederek, saç büyümesini destek...

 

Nane yağı, saç açısından çok yönlü faydalarıyla öne çıkan, uçucu esansiyel yağlardan biridir. Naneden elde edilen ve etken maddesi mentol olan nane yağı, soluk sarı renkli, oda sıcaklığında ise sıvı haldedir. Vitaminler ve mineral bakımından zengin olan yağ, kozmetik, gıda ve ilaç sanayisinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Omega-3 yağ asitleri, kalsiyum, A ve C vitaminleri, potasyum, demir, magnezyum, manganez ve bakır mineralleri içermektedir.

Bu yağları yalnız olarak kullanabileceğiniz gibi hepsinden birer ölçek karıştırarak etkili saç serumu da hazırlayabilirsiniz. 5 kaşık yağ için 7-8 damla nane yağını katıştırın.

Saçlarınıza ve saç dersine masaj yaparak uygulayın.

Saçlarınızı bone veyahut streç film ile sardıktan sonra minimum otuz dakika bekleyin.

Bekleme süresinin sonuç kısmında saçlarınızı her zamanki gibi yıkayıp, soğutulmuş su ile durulayın.

Saç büyümesini teşvik eder.

Nane yağı etkili uyarıcıdır. Saç derisine nüfuz eder ve saç foliküllerini uyarır. Kan dolaşımını teşvik ederek, saç büyümesini destekler. Kan dolaşımının artması, saçlara daha fazla nemin taşınmasını sağlayarak saç köklerini daha güçlü hale getirir.

Nane Yağı Saç için Yararları:

Saç sağlığınız için kimyevi kozmetikler yerine, nane yağı gibi doğal yağları kullanarak saçlarınıza bakım yapabilir, benzer zamanda esansiyel kokularıyla kendinizi şımartabilirsiniz.

 

Tüm saç tipleri için etkilidir.

Nane yağı, büzücü özelliklere sahiptir. Bu özelliğiyle sebum salgısını normalleştirmek için yardım eder ve saç derisini ferahlatır. Saç derisine münasip pH’ı ve nemlendirici özellikleri ile kuru saç derisi problemleri ve kepeğin giderilmesine yardım eden olur. Saçlı derideki tahrişleri iyileştirir, kuruluğun neden olduğu kaşıntı, yanma vb. şikayetleri önlemektedir.

Saç tipiniz ne olursa olsun nane yağını, saç derisinin doğal yapısını bozmadan kullanabilirsiniz. Yağlı veyahut kuru saç derisi, nane yağı saçlarınız için doğru seçim.

Nane yağı nasıl uygulanır?

Nane yağı uçucu bir yağ olduğundan dolayı saça en direkt sürülmesi saç derisinde tahrişe yol açabilir. Şu nedenle saç bakımında kullanılan taşıyıcı yağlarla birlikte karıştırılarak uygulanması gerekmektedir.

Bu yağlar;

Hint yağı

Badem yağı

Zeytinyağı

Jojoba yağı

Hindistan cevizi yağı

Uygulama

Saçları nemlendirir ve kırılmalara karşı korur.

Nane yağı saç için etkili nemlendiricidir. Fakat uçucu yağ olduğundan, badem yağı yahut zeytinyağı gibi saç bakımında etkili, taşıyıcı yağlar ile karıştırarak kullanılması gerekmektedir. Birkaç damla nane yağını, taşıyıcı yağlardan biri ile karıştırıp saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Asgari 30 dk bekleyince, yıkayıp durulayın. Alternatif olarak, yasemin, lavanta veya benzeri diğer esansiyel yağlar ile beraber kullanabilirsiniz. Bu karışımlar saçlarınızı nemlendirir, kırılmalara karşı korur ve saçlarınızın mis gibi kokmasını sağlamaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Sarı saç nasıl karamel olur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?