Köpeğe otur komutu nasıl öğretilir?

Köpeğinizin otur komutunu öğrenmeden önce sizle iyi bir biçimde iletişim kurması gerekir. Köpekler, kendilerini rahat ve güvenli hiss...

 

Köpekleri eğitmek için kullanılan en kolay ve yararlı komutlardan birisi de otur komutudur. Kolay bir komut olduğundan ötürü köpeklerin birçoğu çabuk bir biçimde bu emire alışabilmektedir. Otur komutunu öğrenen köpeklerin sahibine olan bağımlılığı ve köpek sahiplerinin komut öğretme isteği artmaktadır. 

Köpeğinizin otur komutunu öğrenmeden önce sizle iyi bir biçimde iletişim kurması gerekir. Köpekler, kendilerini rahat ve güvenli hissettikleri ortamlarda istenileni yapabilir. Bu nedenden dolayı köpeğinizi edindikten bir iki hafta sonra komutlara geçinmeniz yararlı olacaktır 

Otur komutunu öğrenen köpekler, diğer komutları da bu temel üstüne oturtmaktadır. Bir komuta alışan köpek, karşılığında ödül aldığı halde yeni komutlara öğrenmeye hayli istekli olur. Otur komutunun diğer bir avatnajı da köpeğinizden yapmasını istemediğiniz davranışları öğretmektir. Örnek verirsek, köpeğiniz hiç laf dinlemiyor ve etrafına rahatsızlık veriyorsa bu komutu kullanabilirsiniz. 

Köpeğinize şu biçimde otur komutunu öğretebilirsiniz;

Köpeğinizin öğrenme sürecini uzun tutması halinde acele etmeyin. Bu zaman zarfında muhakkak sabırlı olun. Bazı köpekler, oturma komutunu o an için öğrense de sonrasında unutabilmektedir. Bu gibi hallerde kısa tekrarlar köpeğinizin bu komutu hatırlamasını sağlayın. 

Köpeğinizi günün her anında eğitebilirsiniz. Köpeğinizin oturmasının sonrasında ona bir oyuncak ya da yemek vererek ödüllendirin. Ödül işlemini devamı gelecek halde ayarlayın. O nedenle hediyeleri az tutun. 

 

Köpeğiniz eğer yavru ise eğitim sürelerini kısa tutmaya çalışın. Beş dakikalık süreler eğitim için yeterli olur. Sonraki dönemlerde bu süreyi artırabilirsiniz. 

Oturma komutunu eğlenceli bir biçimde öğretmeye çalışın. Bir ders gibi değil oyun oynarmış gibi oturma eylemini gerçekleştirin. 

Köpeğinizin istenileni yapması halinde onu kesinlikle sevin. Pozitif destek ve övgü ile köpeğinizi destekleyin. 

Köpeğinizden istenen komutu net bir biçimde gösterin. Ellerinizle veyahut vücut dilinizle oturma eylemini gösterin. Köpeğiniz sizi taklit ederek bu komutu öğrenebilmektedir. 

Köpeğinizin oturma komutu öğrenmesi için etrafın güvenilir ve sade olması gerekmetkedir. Etrafta çok fazla dikkat dağıtacak nesnenin olmamasına özenli olun. Köpeğinizin oyuncağı ve dikkatini çeken şey yalnızca sizin elinizde olsun. Bu neden ile köpeğinizi hep evde eğitin. Sokaklar ve bahçelerde komut öğretmek gayet zordur.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Su kaplumbağası nasıl beslenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?