Yaşa göre spor önerileri

Spora aşırı ağırlık verildiğinde (özel olarak cardioya) vücutta kas kaybı ortaya çıkabilir. Bu da metabolizmasının yavaşlamasına ve k...

 

Spor hayatın her zamanında ve her yaşta ihtiyaç... Sağlıklı bedene sahip olmak için spor yapmak şart. Kimimiz spor yapmak için zaman bulamadığımızdan şikayet etsek ve türlü bahaneler uydursakta, her yaşa ve bedene münasip spor çeşitleri bulunmakta. Peki hangi yaşlarda hangi sporlar tercih edilmeli?

20'li yaşlar için spor önerileri

Spora aşırı ağırlık verildiğinde (özel olarak cardioya) vücutta kas kaybı ortaya çıkabilir. Bu da metabolizmasının yavaşlamasına ve kilo alımına neden olur. Düşük ağırlıklar ve sık tekrarlar yerine, yüksek ağırlıklarla az tekrarlar yapılarak kas oluşumu sağlanabilir.

20'li yaşlarda kemikler kuvvetli olduğundan dolayı kas yapımına ağırlık verilmelidir. Güçlü kaslar, güçlü bedeni işaret eder. Hafta içinde 3 gün spor yapmak yeterli olabilecektir. Uygulanabilecek en ideal program, 20 dakikalık cardio, yani yürüyüş, koşu yahut bisiklet. Toplamda yirmi dakika kadar da ağırlık çalışmak gerekmektedir 

30'lu yaşlar için spor önerileri

Bu yaşlarda ağırlık verilmesini gerekli olan yer alt bölümlerdir. En fazla kas kaybı bu kısımlarda gerçekleşir. Hafta içinde 3 gün düzenli spor yapmak gerekmektedir. 20 dakikalık bir cardionun sonrasında bacak hareketlerine ve ağırlıklı çalışmalara yer verilmelidir. 

30'lu yaşlarda vücutta değişimler ortaya çıkar. Metabolizma yavaşlar ve kolay kilo vermeler yavaşlar. Bu yüzden bu yaşlarda sporu hayata düzenli halde sokmak ve rutin durumuna getirmek gerekmektedir. Benzer zamanda beslenmeye de eşit oranda dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

40'lı yaşlar için spor önerileri

40'lı yaşlarda kemiklerde zayıflamalar görülmektedir. Menapoza geçiş zamanı olduğundan vücutta türlü değişimler ortaya çıkar. Bu nedenden dolayı düzenli spora önem vermek gerekmektedir. Hafta içinde 3 gün (aralıklı günlerle) spor yapılmalıdır. Yüzme ve pilatese ağırlık verilerek kemikler güçlendirilebilir. 

Bu yaş aralığında vücutta hassaslaşmalar meydana geldiğinden spor eğitmeni eşliğinde, program çerçevesinde spor yapılmış olması önerilmektedir. Benzer zamanda beslenmeye de imkanlar el verdiği sürece dikkat göstermek gerekmektedir.

Sağlıklı beden için her yaşta spor hayatın bir parçasına şekline getirilmelidir. En doğru verimi alabilmek için, eğitmen kontrolünde spor yapılmalı ve beslenmelidir. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Pilates bacak hareketleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?