Masa tenisi topu nasıl yapılır?

Masa tenisi olarak da bilinen ping pong, dünya çapında çok amatör ve profesyonel atlet tarafından keyifle yapılan spordur. Eski ping ...

 

Masa tenisi olarak da bilinen ping pong, dünya çapında çok amatör ve profesyonel atlet tarafından keyifle yapılan spordur. Eski ping pong topları mantar ve iplik parçalarından yapılırken günümüz ping pong topu modeli çok çok gelişmiştir ve doğru biçimde yapılmış olması için özel makineler gerekmektedir. Esasen, bu tür tasarımlarda uzman olan birisine danışmadan kendi başınıza modern ping pong topu yapmanız mümkündür.

İhtiyacınız olan Şeyler

Soğutucu

Selüloit termoplastik

Isıya sağlam koruyucu eldivenler

Isı tabancası

Demir kalıbı

Saf oksijen gazı

Şırınga

Tüyo & Uyarılar

Modern plastik topunun yapım işlemi hayli tehlikeli olabilir. Plastiği sıvı hale getirirken doğru bir biçimde hareket etmediğiniz zaman hasara neden olabilecek yoğun bir sıcaklık uygulamanız gerekebilir. Isıtma işlemi boyunca demir kalıp da aşırı derecede sıcak olabilir ve bu da yaralanmalara neden olma riski taşır.

İster iseniz oksijen gazına ihtiyaç duymadan da pingpong topu imal edebilirsiniz.

Elinizde şırınga yoksa veyahut oksijen enjekte etmiyorsanız, topta bir hava deliği oluşturmak için plastiğe kalem veyahut benzer obje yerleştirebilirsiniz.

Talimatlar

Isı tabancasını selüloit termoplastiğe direkt ısı uygulamak için kullanın. Bir elinizde plastiği diğer elinizde ısı tabancasını tutarken koruyucu eldivenlerinizi takın. Plastik bir zaman sonra erimeye başlayacaktır.

Termoplastik maddeyi demir top kalıbına yerleştirin. Oksijen enjekte etmek amaçlı, demir kalıptaki plastik maddenin içine şırınga yerleştirin.

Kalıp ve şırıngayı buzluğa yerleştirin ve bir gece boyunca yerleşip katılaşmaya bırakın. Ping pong topu yuvarlak bir şekil almaya başlayacak.

Şırıngayla katılaşmış, yuvarlak topa oksijen gazı enjekte edin.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Basketbol topu nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?