Kabaklı kek nasıl yapılır?

Tuzlu kekler ve hamur işleri arasında yer bulan kabaklı kek hem sağlıklı ve besleyici yapısı aynı zamanda güzel lezzeti ile beş çayla...

 

Tuzlu kekler ve hamur işleri arasında yer bulan kabaklı kek hem sağlıklı ve besleyici yapısı aynı zamanda güzel lezzeti ile beş çaylarının ve kahvaltıların vazgeçilmeyen tariflerinden biri olarak öne çıkar.

Kabaklı Kek Nasıl Yapılır?

Kek hamuru kek kalıbının içine dökülür. Son olarak arzu edilen ölçüde susam veyahut çörek otu ile kek süslenip son lezzet dokunuşun verilir.

Dağılmaması için biraz ılındıktan sonra kesip servis edilir.

Diğer tarafta 2 adet kabağı rendelenir. Saldığı su sıkılıp olabildiğince kuru hale gelince kek hamuruna eklenmektedir. Üstüne ince ince kıyılan 3-4 dal dereotu ve 1 dal maydonoz eklenmektedir. Son olarak 2 kalın dilim beyaz veyahut tulum peyniri minik minik doğranıp kek hamuruna boşaltılır.

180 derece bir fırında üstü kızarıp içine kürdan veyahut çatal sokulduğunda yaş bir hamurla karşılaşılmadığında fırından alınır.

İsteğe göre yuvarlak, kare veya dikdörtgen bir kek kalıbının tabanına yağlı kağıt serilir veyahut bir fırça vasıtasıyla tabanı ve kenarları yağlanır.

Bütün malzemeler güzelce özleşmesi için nazik bir biçimde kek karıştırılır.

Sonrasında 750 gram elenmiş un yavaşça oluşmaya başlayan kek hamuruna eklenir. Kekin güzelce kabarması için çırparak değil havalandırarak karıştırılır.

3 adet orta boy yumurta tam olarak çırpılır. Sonrasında 250 gram yarım yağlı yoğurt, 125 ml sıvı yağ, 1 adet hamur kabartma tozu veyahut karbonat, arzu edilen ölçüde tuz, pul biber ve karabiber tam olarak çırpılmış yumurtaların üstüne dökülür. Homojen hale gelene değin güzelce karıştırılır.

 

Üzerini süslemek için

Çörek otu ve susam

Kabaklı Kek İçin Gerekli Malzemeler

1 adet hamur kabartma tozu veyahut karbonat

250 gram yarım yağlı yoğurt

2 kalın dilim beyaz veyahut tulum peynir

750 gram elenmiş un

Arzu edilen ölçüde tuz, pul biber ve karabiber

125 ml sıvı yağ

3 adet orta boy yumurta

1 adet kırmızı biber

1 dal maydonoz

3-4 dal dereotu

2 adet kabak

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Böğürtlen likörü nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?