Beyaz çamaşırlar nasıl temizlenir?

Beyaz çamaşırlar yıkanırken leke çıkarıcılar ile çamaşır suyu koymak da beyaz rengin istediğimiz biçimde çıkmasına yardım eden olabil...

 

Çamaşır makinesinden çıkan beyaz çamaşırların bembeyaz olmaması can sıkan bir durumdur. Rengi grileşen, sararan beyaz çamaşırlar hem kullanım açısından rahatsızlık oluşturmaktadır aynı zamanda çekiciliğini yitirir.

Beyaz çamaşırlar yıkanırken leke çıkarıcılar ile çamaşır suyu koymak da beyaz rengin istediğimiz biçimde çıkmasına yardım eden olabilecektir. Market ve bakkallarda rahatlıkla bulunabilecek soda yahut sodyum bikarbonatın çamaşır makinesinin yıkama kısmına konulması, köpürmenin arttırılmasını sağlayacaktır.

Beyaz çamaşırlar yıkanırken içine bir renkli kıyafet karıştırılmamalı ve yalnızca beyazlarla yıkanmalıdır. Renkli çamaşırların renklerinin beyazlara geçme riski hayli fazladır.

Beyaz çamaşırlar için olan özel deterjanların kullanımına özen gösterilmelidir. Renklerini daha iyi açması adına toz deterjanların kullanılması önerilir. Toz deterjanlar içerisinde yer bulan ağartıcılar, beyaz çamaşırların rengini daha iyi korumaktadır.

Bu çamaşırlar 50 derecenin üstünde yıkanmamalıdır. Normalden çok yüksek derecede yıkanan çamaşırların özellikleri bozulur, lastikleri gevşer ve kirler kıyafetlerin içine yapışarak temizlenmeleri zorlaşır.

Yumuşatıcı kullanmak isteğe bağlı olmakla beraber, gereğinden fazla yumuşatıcı ve deterjan kullanılmamalıdır. Gereğinden fazla yumuşatıcı kullanmak çamaşırların ömrünü kısaltırken, normal ölçüsünden fazla deterjan kullanmak ise çamaşırların durulanmasını zorlaştırmaktadır. Yeteri kadar durulanamayan kıyafetler gün ışığına çıktığında ise yıpranmalar artmakta ve yumuşatıcıda olduğu gibi kıyafetlerin ömrü kısalmaktadır. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Lake mobilya nasıl silinir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?