Yeşil nasıl elde edilir?

Yeşil renk renk skalasında ara renk olarak yer bulur. Bir ara renk olan yeşil için kırmızı tamamlayıcı renk görevindedir. Benzer zama...

 

Tabiatı ve baharın gelişini simgeleyen yeşil ara renkler arasında yer bulur. Yeşil, benzer zamanda huzuru da temsil eder. Üretkenlik üstüne de pozitif etkileri olan yeşil kişiye güven hissi vermektedir.

Yeşil renk renk skalasında ara renk olarak yer bulur. Bir ara renk olan yeşil için kırmızı tamamlayıcı renk görevindedir. Benzer zamanda yeşilin zıt rengi olan kırmızı ile kullanımı denge oluşturmaktadır.

Yeşil renk ana renkler olan mavi ve sarının karışımıyla elde edilir. Karışımda kullanılan rengin yoğunluğu yeşilin tonunu belirler. Eğer yeşil renk oluştururken sarı ağırlık bir karışım yapılırsa daha açık tonlarda bir yeşil elde edilir. Mavi rengin ağırlıklı olduğu kullanımı ise koyu tonlarda bir yeşili meydana getirir. Daha açık tonlarda bir yeşil elde etmek için karışıma siyah ve beyaz renkler de eklenmektedir. Turkuaz ve siyahın karışımı ile daha açık tonlarda yeşil renk elde etmek mümkündür. 

Yeşil rengin değişik renklerle karışımı sonucu oluşan bazı renkler vardır. Bunlardan bir tanesi kahverengidir. Kahverengi elde etmek için yeşil renk kırmızı ile karıştırılırılır. Yeşil rengin kahverengi ile karışımından ise haki yeşili elde edilir. Zeytin yeşili oluşturmak için ise açık tonlarda yeşil ve maviye ihtiyaç vardır. Küf yeşili de yeşil renk kullanılarak oluşturulur. Bunu yapmak için yeşile mavi, beyaz ve az ölçüde siyah katılır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Pembe nasıl elde edilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?