Koltuk neden gıcırdar?

Koltuklardan çıkan gıcırtının engellenebilmesi için, bağlantı noktalarındaki somunların sıkılması gerekmektedir. Bunu yapmak için kol...

 

Koltuklar, üstlerinde en fazla vakit geçirdiğimiz eşyalardandır. Bütün gün koltuklar üstünde oturularak dinlenilir, ayrıca koltuklar uyumak için de tercih edilebilmektedir. Yoğun kullanımlarına bağlı olarak koltuklarda zaman geçtikçe gıcırdama sorunu ortaya çıkabilir. Koltuklardan çıkan bu gıcırdama sesi çoğu zaman rahatsız edicidir ve hassaten uyunan koltuklardan gıcırdama sesi, gece sessizliğinde çok çok rahatsız edici olabilir. Koltuklardan çıkan gıcırdama sesinin giderilmesi için çoğu zaman bu ses çok rahatsız edici olmadan bir müdahalede bulunulmaz. Fakat böyle bir problemin giderilmesi çoğu zaman çok basit birkaç işlemle sağlanabilir.

Koltuk Gıcırtısı Nasıl Önlenir?

Koltuklardan çıkan gıcırtının engellenebilmesi için, bağlantı noktalarındaki somunların sıkılması gerekmektedir. Bunu yapmak için koltuğun minderleri kaldırılarak açılması ve somunların bulunmuş olduğu iç kısma ulaşılması gerekmektedir. Koltuklarda genel olarak kelebek civatalar kullanılır. Bu tarz civatalar el kullanılarak kolay bir biçimde sıkılabilirler. Eğer bağlantılar somunlarsa sabitlenmişlerse, somunların sıkılması için anahtar, ayarlı pense veyahut İngiliz anahtarı kullanılmalıdır. Her iki tip bağlantıda da somunlar aşırı derecede sıkılmamalıdır. Bu hal bilhassa ahşap yüzeylere bağlı vidaların, yüzeye zarar vermesine neden olabilir.

 

Eğer somunların hareketinde problem var ise veya ses paslanmış bir yüzeyden kaynaklanıyorsa, bu bölümlere her şeyden önce pas sökücü sprey uygulanmalıdır. Bu tarz spreyler pas sökme yanında yağlama da sağladıklarından, paslanmış bölgelerdeki gıcırtıyı da giderirler.

Koltuk Neden Gıcırdar?

Koltuklarda meydana gelen gıcırdama sesinin kaynağı, koltuk kasasındaki bağlantılardan kaynaklanmaktadır. Koltuğun bazasında bulunana mekanizmaları sabitleyen somunların, kullanıma bağlı olarak gevşemesi nihayetinde gıcırdama sesinin oluşması gayet normaldir. Bu hal daha fazla açılarak yatak olan koltuklarda daha çok görülür. Benzer zamanda koltuk kasasının, koltuğun yan kısımları ile olan bağlantıları da gıcırtıya en fazla neden olan yerlerdendir. Koltuğa oturulurken, kalkarken veyahut koltuk üstünde pozisyon değiştirirken, uygulanan kuvvetin gevşeyen bağlantıları hareket ettirmesi nihayetinde oluşan sürtünme gıcırtı biçimindeki sesin çıkmasına neden olur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Beyaz lake dolap nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?