Kapı kolu nasıl takılır?

Klasik kapı kollarının değiştirilmesinde de ilk başta kapı kolunun bağlı olduğu ayna, üstündeki vidalar sökülerek yerinden çıkartılma...

 

En çok kullanılan kapıların kolları, kullanım koşullarına ve kapı kolunun kalitesine göre bir zaman sonra bozulabilir. Ek olarak eskiyen ve kaplaması soyulan kapı kolları da kötü görüntüye neden olurlar. Bu gibi sebeplerle kapı kollarının kimi kez değiştirilmesi gerekebilir. Ek olarak bir problem olmasa da ev dekorasyonuna uymayan kapı kolları da, daha modern ve şık olanlarla değiştirilmek istenebilir.

Kapı Kolu Nasıl Takılır?

Klasik kapı kollarının değiştirilmesinde de ilk başta kapı kolunun bağlı olduğu ayna, üstündeki vidalar sökülerek yerinden çıkartılmalıdır. Bu işlem kapının her iki tarafındaki kol için ayrı ayrı yapılmalıdır. Yeni kol yönüne dikkatli olunarak yerine yerleştirilmeli ve vidalarla sabitlenmelidir. Diğer kol takılmadan önce de iki kolu biri birine bağlayan pim yerine yerleştirilmeli ve sonrasında diğer kol da vidalarla yerine sabitlenmelidir.

Çelik kapılarda diğer kapılardan faklı olmak üzere kapının yalnızca iç kısmında kol vardır. Bu kolun sökülüp yenisi ile değiştirilebilmesi için hepsinden önce kolun kapıya bağlandığı yerdeki yuvarlak metal çevrilerek sökülmelidir. Ayna ismiyle anılan bu metal yerinden söküldükten sonra kapı kolundan da çıkartılmalıdır. Ayna yerinden çıkartıldıktan sonra kolu kapıya sabitlenen vidalar açığa çıkacaktır. Bu vidalar uygun tornavida kullanılarak yerinden sökülmeli ve kol yerinden çıkartılmalıdır. Eğer kolun içerisindeki metal pim de kol ile beraber gelmişse yeni kol takılırken önce pim yerine yerleştirilmeli ve sonrasında yeni kol yerine takılarak vidalarla sabitlenmelidir. Son olarak kolun çalışması denenmeli ve çalışıyorsa ayna yerine yerleştirilmelidir.

 

Rozetli kollarda her şeyden önce rozet sökülmeli ve sonrasında rozetin altında bulunan ve kolu kapıya bağlayan vidalar sökülmelidir. Bu vidalar söküldükten sonra kollar yerinden çıkartılmalı ve yeni kollar benzer biçimde yerine takılmalıdır. Kollardan ikincisi takılmadan önce metal pimin yerine yerleştirilmesi unutulmamalıdır.

Yeni kol yerine takılırken her şeyden önce kapı dilinin içeri ittirilerek arkasındaki mekanizmanın kol mekanizması üstündeki yuvadan geçmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunu yapmak için kapı kolu yerine yerleştirilince zağa sola çevrilerek dili içeri çekip çekmediği kontrol edilmelidir. Eğer bir problem yoksa kol yerine yerleştirilince diğer taraftan metal montaj plakası yerleştirilip, bu plaka üstündeki deliklere sokulan vidalar sıkılarak kol yerine sabitlenmelidir. Son olarak da kapının rozeti yerine yerleştirilmeli ve topuz, ortasındaki delikten kilit düğmeli bölüme geçirilmeli ve ittirilerek yerine sabitlenmelidir.

Otel tipi topuzlu kapı kollarının (Amerikan kilit) değiştirilmesinde ise her şeyden önce anahtar girişinin olmadığı topuz yerinden sökülmelidir. Bunu yapmak için topuzun hemen altındaki boşluğa ince bir tel veya kapı kolu ile beraber verilen aparat sokularak hareket ettirilmeli ve topuz da dışa doğru çekilmelidir. Topuz yerinden çıkartıldıktan sonra ise o taraftaki rozet, modeline göre çevrilerek veya yan tarafındaki boşluktan tornavida sokulup çekilerek yerinden çıkartılmalı ve altındaki vidalar tornavida vasıtasıyla sökülmelidir. Bu tarz kollarda vidalar bilhassa tek tarafta bulunmaktadır ve bu vidaların sökülmesiyle kol yerinden çıkartılabilir.

 

Kapı kollarının takılması esasen son derece basittir. Kapı kolu değişimi için genel olarak yalnızca bir tornavida kullanmak yeterli olur. Şimdi, değişik kapı kollarının nasıl sökülüp yerlerine yenilerinin nasıl takılacağına bir göz atalım.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Alman kurdu bakımı adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?