Orkide ne zaman budanır?

Toprak, ısı, ışık gibi bakım adımlarının yanında ek olarak budama işlemi orkide yetiştiriciliğinde önemli görülen bir işlemdir. Doğru...

 

Orkide iç ve dış mekanda yetiştirilebilen, onlarca değişik türe sahip, çok senelik bir süs bitkisidir. Eşsiz güzellikteki narin çiçekleri ile dünya genelinde yetiştirilen orkide, çeşidine göre senede bir veyahut birkaç defa çiçek verebilir. Ortam koşullarına karşı narin bir bitki olsa da bakımları doğru ve düzenli yapıldığı halde ömürleri hayli uzundur.

Bir kovaya 2 litre su ekleyip içine 2 yemek kaşığı çamaşır suyu ekleyin.

Budamada kullanabileceğiniz makası bu suyun içinde takriben beş dakika bırakıp dezenfekte olmasını sağlayın.

Ellerinizi anti bakteriyel özelliğe sahip bir sabunla tam olarak yıkadıktan sonra budama işlemine başlayın

Orkidelerin çürümüş yahut sararmış dal ve saplarını gövdeye en yakın olduğu bölümden keserek çıkartın.

Kesme işlemi sırasında bitkinin gövdesine zarar vermemeye dikkatli olun.

Budama devamında bakteri oluşumunu önlemek için gövdeden ayrılan bölümlere tarçın tozu ekleyin.

Orkide Nasıl Budanır?

Toprak, ısı, ışık gibi bakım adımlarının yanında ek olarak budama işlemi orkide yetiştiriciliğinde önemli görülen bir işlemdir. Doğru yapılmış olan budama teknikleri hem bitki sağlığını aynı zamanda çiçek gelişimini destekler.

Budama için adımlar:

Orkide budamak için en ideal mevsim sonbahar aylarıdır. Sürekli budanmaya ihtiyaç duymayan orkidenin senede bir defa budanması yeterlidir. Eylül ayından kasım ayının sonuna kadar budama işlemi yapılabilmektedir. Budamadaki amaç çürüyen ölü dalların atılması, tekrar şekillendirme ve çiçeklenmenin teşvik edilmesidir.  Enfeksiyonlara karşı gayet narin bir yapıya sahip olan orkidenin sağlıklı gelişimini tehlikeye atmamak için budamadan önce ellerin muhakkak bakterilerden arındırılması ve budamada kullanılacak makas gibi aletlerin de benzer halde dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

 

Birden çok çiçek veren türler için budama

Phalaenopsis orkideler, bir sene içinde birden çok çiçek veren yaygın bir çeşididir. Bitkinin tekrar çiçeklenebilmesi için budama yapılmış olması gerekmektedir. Budama işlemi çiçeklenme döneminin sonuç kısmında, saplar yeşilken yapılmaktadır. Sararan veyahut kahverengiye dönen dallar canlılığını yitirdiğinden budama işlemi sonuç vermez ve tekrar sap oluşumunun beklenmesi gerekmektedir. Budama, çiçeklenme zamanı bitince, bitki sapı henüz yeşilken sapın ortasından yahut 3. çiçek gözünden 5-6 cm üstünde olacak biçimde yapılmalıdır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Çiçek nasıl gübrelenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?