İstanbul'da nerelerde piknik yapılır?

Anadolu yakası Sultangazi’dedir. Halka açılması 3-4 senelik bir geçmişi kapsar. Nerdeyse 1 hektarlık bir alana sahiptir. Alibeyköy ba...

 

Tarihi yerleriyle, eğlenceleriyle, boğazıyla, deniziyle, kültürel aktiviteleriyle tam bir cennettir İstanbul. Bazı negatif yanları olsa da bir tadına varıldı mı vazgeçilemeyen bir şehirdir. Artılar eksilerini götürür İstanbul’un. Turistler için ne kadar keyifliyse, yaşayanlar için de bir o kadar keyifli yanları vardır. Hafta sonunu bekleyen şehir sakini hele bir de hava güzelse bol alternatif arasında nereye gideceğini ne yapacağını şaşırabilir. Piknik yapmak, keyifli bir gün geçirmek de bu alternatifler arasındadır İstanbul’da. Peki İstanbul’da nerelerde piknik yapılmaktadır?

Mimar Sinan ormanı

Anadolu yakası Sultangazi’dedir. Halka açılması 3-4 senelik bir geçmişi kapsar. Nerdeyse 1 hektarlık bir alana sahiptir. Alibeyköy barajının çevresinde yer bulur. Yeşille mavinin birleştiği çok güzel yerdir. Göl manzaralı mangal yapabileceğiniz bir yerdir. Çok temizdir. Çocuk parkları da mevcuttur. Aileler için ideal yerdir. Giriş araç başı ücretlidir.

Karaburun köyü

Avrupa yakasında Arnavutköy içinde yer alır. 30 km uzaklıkta yer bulan bir sahil kasabasıdır. Denize girilip piknik yapılabilmektedir. Bu yakada Kilyos’tan sonra en fazla gidilen yerlerden birisidir. Rüzgarı bol olduğundan ötürü sörf de yapılmaktadır. Husisi arabayla gidilmesinde yarar vardır. Otobüslerin son sefer saatleri çok erkendir. Uzun yol olduğundan dolayı değmeyebilir.

 

Emirgan korusu

Avrupa kısmında Sarıyer ilçesinde yer bulur. Çok güzel manzaraya sahiptir. Her iki köprü de pratik bir biçimde görülebilmektedir. Avrupa yakasında muhakkak gidilmesi gereken bir yerdir. Otobüsle sahil kenarından Sarıyer’e giden bütün otobüslerle gidebilirsiniz. Emirgan’da inip yürünmesi gereklidir.

İstanbul’un her köşesi ayrı güzel olduğundan dolayı çokca alternatif vardır.

Mihrabat korusu

Anadolu bölümünde Beykoz’da yer alır. Bu yakada görülebilecek en güzel manzaralardan birine sahiptir. Çoğu zaman kahvaltılı piknikler için tercih edilir. Manzarasını görenlerin misafirlerini devamlı getirmek isteyeceği bir yerdir. Çok güzel doğa yürüyüşleri de yapılabilmektedir. Ulaşım için alternatifleriniz vardır. Metrobüs ile olanı; bindikten sonra köprüyü geçmenin sonrasında ilk durakta inip Beykoz dolmuşuna binilmeli. Kanlıcada inip biraz yüründüğünde karşınıza çıkacaktır. Vapur ile Üsküdar vapuruna binip oradan kanlıca dolmuşlarına gidip varabilirsiniz.

Yalıköy

Avrupa yakasında Çatalca’da yer bulur. Rum balıkçı köyüdür. 12 km bir kumsalı ve Karadeniz’e bakan ormanları mevcuttur. Hem deniz hem orman keyfi çıkarabileceğiniz ender yerlerdendir. Mangal yapılabilmektedir. Bunu yapmak için ayrılmış alanda olmanız gerekir. Yolu uzundur bundan dolayı çok fazla kişi tercih etmez. 2 saate yakın bir yolu vardır.

 

Göktürk gölü mesire yeri

Gürültüden uzak ailenizle gelip piknik yapabileceğiniz en güzel yerler arasındadır. Avrupa yakasında Eyüp’tedir. Baraj gölü mevcuttur. Şehirleşmenin yoğunluğu içinde kafanızı dinleyebileceğiniz fevkalade bir yerdir. Bisiklet binmek içerisinde idealdir. Bisiklet gezileri için yollar hazırlanmıştır. Giriş araba başı ücretlidir. Ama ücret çok makuldür. Kemerburgaz yolunda yer alır. Otobüs dolmuşlarla ulaşım zahmetlidir. Ayrıca yok denecek gibidir.

Aydos tepesi mesire yeri

Anadolu bölümünde Kartal’da gidilebilecek bir yerdir. İstanbul’da bu kadar ağacı görebileceğiniz ender yerlerdendir. Tam bir oksijen deposudur. İş stresi ve İstanbul yorgunluğunu atmak için birebirdir. İçinde bir de göl bulunmaktadır. Göl kenarında hem dinlenip hem yeşilliğin zerinde pikniğinizi yapabilirsiniz. Hayli bakımlı bir yerdir aile ile pratik olarak gidilebilir. Otobüsle Kadıköy’den binip Çamlık durağında inmelisiniz. Ama 1 saat yol sürmektedir.

Çamlıca tepesi

Anadolu tarafındadır. Üsküdar semtindedir. Kadıköy’den otobüs ve minibüslerle gidilmektedir. Genel olarak çiftlerin tercih ettiği bir mekandır. Sabah gidilip gece güneş batana kadar kalmanız gereken yerlerdendir İstanbul’da. Çamlıca tepesinden güneşin batışıyla beraber boğaz manzarasının keyfi muhakkak çıkarılmalıdır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Yeşil pasaportun avantajları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?