Gürcistan'a nasıl gidilir?

Gürcistan Türk ziyaretçilerinden vize almayan ülkelerden bir tanesidir. Ülkeye pasaporta gerek olmadan yalnızca nüfus cüzdanı ile gir...

 

Karadeniz kıyısında yer bulan sınır komşularımızdan birisi olan Gürcistan çok tarihi mekan bulunduran bir ülkedir. Başkenti Tiflis olan ülkenin medeniyet tarihi taş devrine kadar dayanır.

Gürcistan Türk ziyaretçilerinden vize almayan ülkelerden bir tanesidir. Ülkeye pasaporta gerek olmadan yalnızca nüfus cüzdanı ile giriş yapılabilmektedir. Ülkeye girişte ağrı kesici dahil olmak üzre hiçbir ilacın yanınıza alınmasına izin verilmez. Bunun başlıca sebebi uyuşturucu ile mücadeledir. Ülkeye izinsiz ilaç sokarken yakalanmanın hapis ve para cezası gibi yaptırımları vardır. 

Ülkenin çok önemli şehirlerinden bir tanesi Batum'dur. Turizm açısından önem teşkil eder. Türkiyede düzenlenen bir çok Karadeniz turu içinde Batum turu da yer bulur 

Gürcistan'a Kara Yoluyla Nasıl Gidilir?

Batuma giderken gümrükte averaj 1 saat bekleme süresi vardır. Bunun nedeni araç sıklığıdır. Sarp sınır kapısının diğer yakasında sıra bekleme süresi daha kısadır. Gümrük binalarının arkasında bir meydan bulunmaktadır. Meydan terminal işlevindedir. Sınır sonrası Batum'un merkezine ulaşım taksi veyahut dolmuşlar ile gerçekleştirilir. Batum şehir merkezi ile sınır arasındaki uzunluk 15 kilometredir.

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e İstanbul, Ankara ve Trabzon gibi şehirlerden düzenli bir biçimde otobüs seferi bulunmaktadır. Şehre Artvin ve Kars üstünden geçiş yapılmaktadır. Ülkeye Artvin üstünden Sarp sınır kapısından geçmek daha kolaydır. Sarp sınır kapısından minübüsler vasıtasıyla 15 dakikada Batum'a ulaşım sağlanmaktadır. Ülkenin başkenti Tiflis'e ise Batum'dan kara yolu ile 9 saatte gidilir. 

 

Gürcistan'a kara yolu bağlantısıyla pratik bir şekilde gidilebilir. Batum otomobil ile Trabzon’a 1 buçuk saat uzaklıkta yer bulur. Bunu yapmak için önce kara yolu bağlantısıyla Hopa’ya ulaşılır. Daha sonrasında Hopa’dan 15 dk uzaklıkta yer bulan Sarp Sınır Kapısından geçilerek Gürcistan’a girilir. Bireysel araçlarla da Gürcistan'a gidilebilir. Ama aracın kendi adınıza kayıtlı olması gerekmektedir. Ek olarak Artvin’den Batum’a her gün değişik otobüs firmalarına ait minibüs ve otobüslerin seferleri de vardır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Norveç'e nasıl gidilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?