İstanbul'da nerelerde balık tutulur?

Anadolu Yakası’ndaki balık tutkunlarının vazgeçemediği yerlerden biri de Kuleli Askeri Lisesi’nin önüdür. Şurada yılın her ayı istavr...

 

Balık tutmak, bir tür terapi ayrıca iyi bir dinlenme, stres atma yöntemidir. Mavi sularla baş başa kalacağınız ve sadece oltanın hareketine odaklanacağınız bu terapide, sabrınızı da ölçmüş olursunuz. Hayatınız boyunca balık tutma işine hiç girişmediyseniz geç kalmış sayılmazsınız. Ek olarak sakın panikleyip de “ben tutamam” demeyin. Oltanız, yeminiz var ise bir de nerede balık tutacağınızı biliyorsanız hemen başlayabilirsiniz. Önemli olan yeri seçerken doğru karar vermek.

Kuleli Askeri Lisesi önü

Anadolu Yakası’ndaki balık tutkunlarının vazgeçemediği yerlerden biri de Kuleli Askeri Lisesi’nin önüdür. Şurada yılın her ayı istavrit ve iskorpit tutabilirsiniz. Ekim ve nisan ayları arasında da çinekop avlayabilirsiniz. Balık tutulan alanda parkın olması, hoşça vakit geçirmenizi de sağlamaktadır. Manzaranın muhteşemliğine değinmiyoruz bile...

Bu yazımız, İstanbul’da yaşayan ve balık tutmayı sevenlere özel rehber niteliğinde. İstanbul’da nerelerde balık tutacağınızı, yazının sonuna geldiğinizde ayrıntılı halde öğrenmiş olacaksınız.

Bebek Akıntıburnu

İstanbul Boğazı’nın dönüş noktası olan Bebek Akıntıburnu’nda balık akını yaşandığını düşünecek olursak oltaların boş kalmayacağını garanti edebiliriz. Eylül ve kasım ayları arasında lüfer ile çinekopu, yaz mevsimindeki aylarda da bolca zarganayı bu noktada tutabilirsiniz. Üstelik geniş bir alana sahip olan bölüm, balık tutmayı sevenler için de rahat bir ortam yaratıyor.

 

Diğer seçenekler...

İstanbul’da balık tutmak için gideceğiniz yerler tabii ki bu kadar değil. Sarayburnu, Unkapanı Köprüsü, Karaköy, Kabataş, Kefeli Köy, Aşiyan, Avcılar – Ambarlı Sahili, Tarabya, Üsküdar ve Kandilli de denize olta sallayabileceğiniz yerler arasında sayılabilir.

Tatlı su balığı yakalamak istiyor iseniz Anadolu Yakası’ndaki Ömerli Baraj Gölü’ne gidebilirsiniz. Avrupa Yakası’nda ise turna balığı tutkunlarını ağırlayabilecek Terkos Gölü yahut Büyükçekmece Gölü seçenekleri var olan. Çatalca’ya bağlı Bahşayış köyü de diğer bir seçenek olarak sayılabilir. Tatlı sularda bilhassa oltanızın ucuna kızılkanat takılacağını da söylemeden geçmeyelim. Eğer sazan yakalamak ister iseniz de nemli topraktan çıkaracağınız solucan, küspe veya kasaptan alacağınız küçük tavuk parçasını yem olarak kullanabilirsiniz.

Bunlara dikkat!

Biliyorsunuz ki İstanbul Boğazı akıntılı. Balık tutmak için Boğaz’ın kıyılarından birini tercih edecekseniz yanınıza irili ufaklı kurşunlar almalısınız. Gramajları değişik olmalı ki kurşun dibe inebilsin. Ek olarak bir de yedek olta bulundurmalısınız. Bütün bunları yerine getirin ki balık tutma keyfiniz, bir anda eziyete dönüşmesin. Kısaca, gideceğiniz yeri iyi seçmek kadar, yanınıza alacaklarınızı da iyi bilmeniz gerekmektedir.

 

Galata

Orada yer bulmak epey zordur çünkü popülerliği ve merkez bir konumda bulunması sebebi ile hayli kalabalıktır. Bilhassa Marmara’ya bakan taraf daha bereketlidir. Temmuz ve ağustos ayları dışında çinekop, kefal ve istavriti bolca bulabilirsiniz.

İstanbul’da balık tutmaktan bahsedildiğinde akla ilk gelen yer olan Galata Köprüsü, şehrin açıkça simge görüntülerinden biri olmuştur. Ayrıca İstanbul’u bilmeyen veyahut İstanbul’a daha önce hiç gelmemiş olan biri bile bu görüntüyü ezbere bilir. Çünkü Galata Köprüsü’nde balık tutanlar, içerisinde İstanbul geçen her şeyde muhakkak görünür.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Avrupa trenle nasıl gezilir ? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?