İltihaplı eklem romatizması neden olur?

Eklem zarında oluşan iltihap nihayetinde, bağışıklık sistemi hücreleri şurada toplanır. İltihap; hücre ve damarların aşırı bir biçimd...

 

Romatoid artrit yahut halk dilinde bilinen adıyla iltihaplı eklem romatizması, birden fazla organı veyahut sistemi tutabilen kronik bir hastalıktır. Hastalığın sebepleri ve oluşumu henüz tam anlamıyla açıklanamasa da hastalığın oluşumunda bağışıklık sistemi, genetik ve dış faktörlerin yer aldığı düşünülmektedir.

Bağışıklık Sistemi

Eklem zarında oluşan iltihap nihayetinde, bağışıklık sistemi hücreleri şurada toplanır. İltihap; hücre ve damarların aşırı bir biçimde büyümesine, eklem iç zarının gün geçtikçe kalınlaşmasına ve eklem sıvısının dengesiz salgılanmasına neden olur. Bütün bunların nihayetinde eklemler şişerek ağrımaya başlar.

İltihaplı eklem romatizması, otoimmün bir hastalık olarak kabul edilir. Enfeksiyonlara ve diğer yabancı maddelere karşı vücudumuzu savunmakla görevli olan bağışıklık sistemi; vücudumuzun dokularını yabancı olarak algılar ve bu dokulara karşı antikor üretmeye başlar. İltihaplı eklem romatizmasında, bağışıklık sistemi eklem iç zarını hedef olarak alır ve bu hal iltihap, şişme ağrı ve doku hasarına neden olur.

İltihaplı eklem romatizmasında, sinovyal eklemler diye adlandırılan eklem grubu etkilenir. Bu eklemlerde eklem boşluğu, bağ dokudan oluşan ince bir tabaka ile kaplıdır. Eklemin içindeki bu zar tabaka, kemiklerin arasındaki sürtünmeyi en aza indirmek için kayganlaştırıcı bir sıvı üretir ( sinovyal sıvı).

 

Genetik

Hastalar üstünde yapılmış olan türlü testlere göre iltihaplı eklem romatizmasında genetik faktörler önemli sayılabilecek bir role sahiptir. Ailesinde daha önce hastalığa yakalanmış kişiler daha yüksek risk altındadır. Fakat genetik faktörler yalnız olarak yeteri değildir. Hastalıktan önce geçirilmiş olan virüs ve bakteri enfeksiyonları gibi dış faktörler de hastalığın oluşumunda tetikleyici olabilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Tırnak batığına ne iyi gelir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?