Koltukaltı bezesi nedenleri

Koltukaltımızda, kolumuzun iç bölümünde başlayıp meme etrafına kadar devam eden lenf bezleri bulunur. Bu lenf bezleri 3 yahut 5 cm bü...

 

Koltukaltımızda, kolumuzun iç bölümünde başlayıp meme etrafına kadar devam eden lenf bezleri bulunur. Bu lenf bezleri 3 yahut 5 cm büyüklüğünde nodüller şeklindedir. Koltukaltlarında yer bulan nodüller lenf bezlerinin uyarısıyla bazen şişerler. Kol altındaki şişlikler ciddi problemlerin habercisi olabileceğinden ciddiye alınmalı ve gerekli olan önlemler hayata geçirilmelidir.

Koltukaltındaki Bezelerin Belirtileri

Şişliğin tehlikeli olup olmadığını anlamak için bezenin oluştuğu bölüme bakmak işe yarar bir metottur. Eğer beze, yalnızca oluştuğu bölümde etkiliyse bu hal sıkıntı yaratmaz. Fakat bahsedilen beze, koltukaltından yayılarak memeye kadar ulaşmışsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

Koltukaltında yer bulan lenf bezleri kendi kendine şişmez. Bu hal bir enfeksiyonun habercisi olabilir. Bu beze yalnızca şişmekle kalmayıp zaman geçtikçe büyüme yapıyor ve üstünde de yaralar oluşuyorsa o zaman hem enfeksiyon aynı zamanda iltihap var demektir.

Bezenin büyüklüğü muhakkak kontrol altında tutulmalıdır. Bu büyüklük 1 cm’ den fazlaysa ciddi bir rahatsızlık sinyalleri olarak değerlendirilebilir.

Koltualtında Oluşan Bezelerin Nedenleri Nelerdir?

Buna ek olarak bir enfeksiyonun sonucu olarak da koltukaltında bulunan bezeler şişer.

Kol altındaki bezeler bakteri kaynaklı oluşabilir.

Hasta, belli bir zaman aralığında zona rahatsızlığı geçirmişse kol altında bulunan lenf bezleri dolaylı olarak etkilenir ve şişer.

 

Tifo hastalığını önlemek için uygulanan aşılar koltukaltı bezelerinin şişmesine neden olarak gösterilebilir.

Meme kanseri de en direkt bu bölümde etkili olduğundan ötürü konum itibarı ile kol altı lenf bezlerini etkileyebilir.

Kan kanseri olarak bilinen lösemi hastalığı vücut hücre dengesini değiştirdiğinden kol altı bezlerini tetikleyerek şişmesine yol açar.

Suçiçeği hastalığı da kol altındaki lenf bezlerinin şişmesine neden olan başka bir durumdur.

Bütün bunların haricinde içsel olmayıp dışsal olarak niteleyebileceğimiz bir neden de deodorantlardır. Antiperspirant olarak bilinen terleme karşıtı deodorantlar böyle bir olumsuzluğa zemin hazırlayabilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Hafıza kaybı nedenleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?