Diş macunu lekesi nasıl çıkar?

Diş macunu, kıyafetlerde oluşan bazı leke türlerinin çıkartılmasında da kullanılır. Bu da diş macunundan kaynaklanan lekelerin çok da...

 

Dişlerin fırçalanması sırasında çok dikkati açık olunmaması halinde diş macunu lekeleri ile karşılaşmak işten bile değildir. Genellikle de dişleri fırçalarken bir taraftan da başka işler halledilmeye çalışılıyorsa, hiç olmaması gerekli olan yüzeylerde bile diş macunu lekeleri oluşabilir. Diş macunu lekelerinin azami görüldüğü yerler ise kıyafetlerdir. Kıyafetlerde oluşan bu tarz lekelerin, evden çıkınca, asansörün aynasına bakarken fark edilmesi ise tam bir hayal kırıklığıdır.

Diş Macunu Lekesi Nasıl Çıkar?

Sert yüzeylerdeki kurumuş diş macunu lekelerinde diş macunu ıslak bir bezle ovularak yahut ıslak bir fırça ile fırçalanarak çıkartılabilir.

Ek olarak, kumaşlarda kalan diş macunu lekeleri, bir çay kaşığı kadar renksiz bulaşık deterjanının bir bardak ılık su içine eklenmesi ile elde edilen karışımın lekeli bölüme uygulanması ile de çıkartılabilir. Bu biçimde temizlenen bölüm daha sonrasında su ile durulanmalı ve fazla suyu temiz bezle alınınca kurutulmalıdır.

Kıyafetler üstünde oluşan diş macunu lekelerinin kıyafetten toptan temizlenebilmesi için kıyafetin çamaşır makinesinde ya elde, normal halde yıkanması da yeterli olur.

Kıyafet, halı ve döşemelik kumaşlarda oluşan diş macunu lekeleri her şeyden önce ıslak temiz bezle silinmelidir. Duyarlı olmayan döşemelik kumaşlarda ve halılarda gözenekler arasındaki lekelerin çıkartılması için yüzeyin yumuşak fırça ile fırçalanması ve sonrasında önce ıslak bir bezle silinmesi son olarak da kuru bir bezle kurulanması gerekmektedir.

 

Sert yüzeylerde oluşan diş macunu lekeleri ıslak bez ve ıslak mendil ile rahatlıkla temizlenebilir.

Kıyafetlerde oluşan beyazlatıcı katkılı diş macunu lekelerinde kıyafet en kısa zaman içinde sıcak su içine sokularak çitilenmeli ve sonra normal halde yıkanmalıdır. Bu leke halı ya da döşemelik kumaşlarda meydana gelmişse, diş macunun fazlası hemen yüzeyden dikkatli kazınmalı ve lekeli bölüm sıcak suya batırılmış temiz bezle silinmelidir. Bu bölgenin temizliğinde yahut ıslatılan bölümdeki suyun ve diş macunu kalıntılarının çekilmesi için halı yıkama makinesi kullanılabilmektedir.

Diş macunu, kıyafetlerde oluşan bazı leke türlerinin çıkartılmasında da kullanılır. Bu da diş macunundan kaynaklanan lekelerin çok da tehlikeli olmadığını göstermektedir. Fakat son yıllarda çok sık kullanılan bazı diş macunu çeşitleri, hassaten kumaşlar için tehlikeli olabilecek içeriklere sahip olabilir. Normal diş macunlarından değişik olarak içlerinde dişleri beyazlatıcı özel katkılar bulunduran bu tarz diş macunları, kıyafetlerin renklerinde çamaşır suyu gibi ağarmaya neden olabilirler. Bundan dolayı, bu tarz katkılı diş macunlarının oluşturduğu lekelere acil müdahale edilmelidir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Poğaça neden kabarmaz? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?