Heykel nasıl yapılır?

Bu adımları tamamlayınca heykelinizi boyayabilir değişik malzemelerle gerçekçiliği arttırabilirsiniz. Misal olarak; mazlemeyi şekille...

 

Heykel yapmak için değişik yöntemler bulunur ama tamamı genel açıdan ikiye ayrılır: kil,karton gibi malzemelerin heykeli biçimlendirmek için kullanılmış olduğu ekleme veyahut inşa etme yöntemi ve malzemenin(mermer,odun,buz vb.) eksiltilerek biçimlendirmenin yapıldığı yontma yöntemi.Yazımız size bu iki yöntem ile nasıl heykel yapılacağı konusunda bir fikir verecektir.

Büyük biçimlerden küçük biçimlere doğru yol alın. Heykeli yapmaya büyük parçalardan başlayın(büyük kas grupları gibi)ve sonrasında küçük parçalara yönelin. Gerektirdiği sürece malzeme ekleyin ya da eksiltin ama fazla eksiltmemeye dikkatinizi açık tutun çünkü tekrar eklemek zor olabilir.

Temel formu doldurun. İskeleti farklı malzeme ile "kaplamak" hassaten polimer kil tarzı bir malzeme kullanılıyorsa tercih edilir. İskeleti kaplamak daha az malzeme harcamanıza yardım eder ve gereksi ağırlık oluşmasını engeller. Misal vermek gerekirse bir kolu içini doldurmak, yerine kaplamak ve sonrasında malzemeyi eklemek kolun daha hafif olmasını sağlamaktadır.

Heykelinizi sağlamlaştırın. Heykelinizi fırınlamanız yahut kurutmanız gerekecektir. Kullandığınız malzemeye göre izlemeniz gören yol değişebilir. Eğer var ise malzemeniz için kullanım rehberinden yararlanınız.

Heykelinizi çizin. Daima yapmayı planladığınız heykeli hepsinden önce kağıda aktarın. Bu çizimin harika olması gerekmiyor. Bu çizim size yol gösterici olacaktır.Heykelinizi değişik açılardan resmedin. Detayların çok olduğu bölgeler için daha detaylı çizim yapmak isteyebilirsiniz.

 

Dokuyu şekillendirin(isteğe bağlı). Gerçekçi bir görüntü elde etmek istiyor iseniz heykelinizin dokusunu şekillendirebilirsiniz. Örneğin,heykeltraş aletleri kullanarak detaylı şekillendirme yapabilirsiniz.

Armatürü inşa edin. Armatür heykelin destek iskeletidir. Benzer bir binanın çelikten iskeleti gibi heykeli destekler ve daha kolay biçim alması için yardımcı olmaktadır. Armatür yaparken metal, tel, tahta, çubuk, pipet, pvc boru gibi malzemeler kullanabilirsiniz.

Kaidenizi yapın. Eğer heykelinizin bir kaidesi olacaksa öncelikle kaideden başlamak iyi bir fikirdir.Kaide sonrasında eklenirse daha az destek sağlayacaktır. Kaidenizi metal, tahta, kil veyahut istediğiniz bir materyalden yapabilirsiniz.

Bu adımları tamamlayınca heykelinizi boyayabilir değişik malzemelerle gerçekçiliği arttırabilirsiniz. Misal olarak; mazlemeyi şekillendirip, saç efekti yaratmak yerine gerçek yahut yapay saç kullanabilirsiniz.

1.Ekleme veya inşa etme yöntemi

Bu metod ile heykeli bir bina inşa eder gibi parçadan bütüne doğru yaparsınız. Bu yol aracılığıyla heykel yapmak için izlemeniz gerekli olan adımlar şunlardır:

2.Yontma yöntemi.

Bu yöntemde heykelinizi inşa etmek yerine bir bütünü yontarak,eksilterek ona şekil verirsiniz.

 

Heykelinizi zımparalayın. İstediğiniz pürüzsüzlük seviyesine ulaşana kadar heykelinizi zımparalayabilirsiniz. Eğer bir pürüzsüzlük istemiyorsanız heykelinizi hiç zımparalamayabilirsiniz.

Heykelinizin modelini olşturun. Heykelinizi yontarken size yol gösterici olması için önce onun bir replikasını çabuk şekil alan bir malzeme ile yapmanız faydalı olabilecektir. Kil yahut balmumu gibi bir malzeme kullanabilirsiniz. Heykelinizi yaparken modeldeki ölçüleri ve detayları kulanıcağanız için detaylardan kaçınmamaya çalışın.

Detayları yontun. Aldığınız ölçüler ile yerleştirdiğiniz detayları malzemenize münasip aletleri kullanarak yontmaya başlayın.

Ölçüleri alın. Ölçüm aletleri vasıtasıyla modelinizin ölçülerini alın ve benzer biçimde derinlikleri ve detayları ekleyin.

Temel formu yontun. Heykelin en kaba durumda dış hatlarını oluşturun ve yanılma payını eklemeyi unutmayın(heykeliniz kabaca 20 cm olacaksa 22 cm den daha çok olan tüm malzemeyi yontabilirsiniz).

Tecrübeniz arttıkça heykellerinizin mükemmeliğe yakınlığının da artacağını unutmayın. İlk denemenizde beklediğiniz kadar güzel heykel ile karşılaşmazsanız şevkiniz kırılmasın.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Folklor nedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?