Suni deri nedir?

Çağımızda bir çok üründe yer bulan suni derilerin temizliğine son derece özen gösterilmesi önemli ayrıntılar arasındadır. Çamaşır suy...

 

Kumaşlar arasında bütünüyle doğal ve yapay olan lifler vardır. Doğal liflerden elde edilen kumaşlar daha pahalı olduğundan ötürü üreticiler yapay kumaşa yönelir. Doğal kumaşların başında deriler gelir. Gerçek deri pahalı olduğu kadar uzun seneler dayanma gücü vardır. Averaj 30-40 sene deri ürünler kullanılabilmektedir. Fakat gerçek derinin bütçesi çok yüksek maliyetli olduğundan ötürü doğal yerine suni deriler ortaya çıkmıştır.

Suni Deri Temizliği

Çağımızda bir çok üründe yer bulan suni derilerin temizliğine son derece özen gösterilmesi önemli ayrıntılar arasındadır. Çamaşır suyuyla temas ettirilmemesi gerekmektedir. Pvc karışımı olan suni derilerde kuru temizleme yapılamaz. Kimyevi maddeli temizleyicilerden uzak durulur. Elde, su ve sabun ile yıkamak hem basit bir yoldur, aynı zamanda en sağlıklıdır. Pu olan derilerde kuru temizleme mümkündür. Alkol gibi temizlik malzemelerinden uzak durulması gerekmektedir. Kısaca suni derileri elle silmek en doğru temizlik yöntemidir. 

Son 10 sene süresince ham madde ve üretim dünyasında suni derinin yeri daha fazla görülmektedir. Pvc ve poliüretan olarak kullanılabilen 2 türlü suni deri yer bulur. Pu olarak kaplanan suni deriler gerçek deriye benzer. Ev, ofis, kıyafet, döşemelik olarak tercih edilen suni deriler yaygınlaşarak büyür. Suni deri yapay olandır.

Suni Derinin Çıkışı

PVC ve poliüretan adı verilen döşemelik suni deriler 1839 senesine dayanır. Kauçuk malzemenin kükürt ile volkanize edilmesi hasebiyle "libonit" adı verilen madde üretilir. O senelerde polimerin ortaya atılamamasından ötürü daha ileri tarihte İtalya'da geliştirilerek üretim dünyasına kazandırıldığı görülmektedir.

 

Suni deri her ne kadar yakın zamanımızda büyük yer kaplasa da 1400 senelik bir tarihe sahiptir. Çıkış noktası Çin'dir. Öncelikle balmumlarınının içine batırıp çıkarılarak elde edilen kumaştan şemsiye yapmaları ile derinin meydana gelmesine katkı sağlamaktadır. İlk uygulama olduğundan dolayı en direkt kaplama adı verilmiştir. Kumaşın çok çok farklı malzeme ile kaplanarak ortaya çıkması nihayetinde suni yani yapay deriler ortaya çıkar.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Yaz saç renkleri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?