Havuz sonrası saç bakımı nasıl yapılır?

Peki, havuzdan çıkınca saç bakımı nasıl yapılmalıdır?...

 

Güneş, kum, deniz ve havuz, insana mutluluk vermiş olduğu kadar bazı bakımları da zorunlu kılıyor. Bilhassa saçlara haziran ve ağustos ayları arasında daha çok özen göstermek gerekiyor. Çünkü havuz veya deniz suyundan yıpranan saçlara bakım yapılmazsa sağlıksız bir görüntü ortaya çıkabiliyor.

Peki, havuzdan çıkınca saç bakımı nasıl yapılmalıdır?

Havuz yahut deniz suyu saçları kuruttuğu için hafta içinde iki kez zeytinyağı maskesi de yapabilirsiniz. Bunu yapmak için zeytinyağını düşük sıcaklıkta ılık hale getirip parmak uçlarınızla kökten uçlara doğru sürmelisiniz. Saçlarınızı başınızın üzerinde toplayıp 20 dk bekletmeniz yeterli olabilecektir. Bunu yaparken de saçlarınızı bone yahut havluya sarmalısınız. Ardından da az miktar şampuan ve ılık su kullanılarak saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Bir de onarıcı saç kremlerini ve losyonları kullanmayı deneyin. Bu ürünler de havuz sonrası bakım için saçlarınıza gerekli olan özeni gösterecektir. Ayrıca eczanelerde veyahut kozmetik mağazalarında yüzücüler için satılan şampuanları da deneyebilirsiniz.

Sudan çıkar çıkmaz, saçlarınızı çeşme suyuyla durulamayı ihmal etmeyin. Böylelikle havuzun klorlu suyunu saçlarınızdan arındırmış olursunuz. Hemen sonrasında da nemlendirici özelliği bulunan bir şampuan ve bakım kremiyle yıkamalısınız. Bunu yaptığınızda tuz veya kimyasalları saçınızdan arındırmayı başarırsınız. Saçlarınızın doğal yağını kaybetmemesi için hafta içinde iki veyahut üç kereden fazla şampuanlamamayı da aklınızın bir köşesinde tutmanızda yarar var. Ek olarak klorür çözücü şampuanları da deneyebilirsiniz. Bu da saçlarınıza gerekli olan bakımı yapacaktır. Eğer her gün denize veya havuza giriyorsanız her defasında şampuan kullanmak zorunda değilsiniz. Bazı günler duru su ile saçınızdaki kimyasalı arındırdıktan sonra sadece saç uçlarınıza süreceğiniz kremle yetinebilirsiniz.

 

Tabii bir de havuz suyunun, saçlara mineral ve protein kaybettirdiğini unutmayın. Kaybedilen bu mineral ve protein kaybını, tekrar saçlarınıza kazandıracak olan saç maskelerini deneyebilir, denize veyahut havuza çokça girdiğiniz devirlerde maskeleri hafta içinde iki kez uygulayabilirsiniz.

Saç kurutma makinesi kullanımını sınırlandırmayı da unutmamalısınız. Saç tellerinizin kuru görünmesine ve uçlarının kırılmasına neden olan saç kurutma makinesi yerine havluyu tercih edebilirsiniz. Fakat havluyla yapacağınız kurutma işleminde de saçlarınızı çok sıkmamalı, havluyu sadece saçınızdaki fazla suyu almak için kullanın. Ek olarak yıkama esnasında saç derinizi de yıkamayı unutmamalısınız.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Tüyler nasıl sarartılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?