Havlıcanın faydaları

Havlıcan bitkisinin tüketimi nefes alıp verme oranını düzenler, solunum yolu enfeksiyonlarını giderme yardımcı olmaktadır ve ayrıca b...

 

Zencefile benzeyen ve tazesi yemeklere tat vermek için kullanılan havlıcan zengin A vitamini, C vitamini, demir ve sodyum kaynağıdır. Ana vatanı güney Çin olan bu bitkinin Türkiye’de üretimi olmadığından havlıcan ithal olarak gelen bitkiler arasındadır. Mutfaklarda kullanımının peşi sıra havlıcan tıbbi olarak da vücut için oldukça yararlıdır.

Havlıcan bitkisinin tüketimi nefes alıp verme oranını düzenler, solunum yolu enfeksiyonlarını giderme yardımcı olmaktadır ve ayrıca bu enfeksiyonların oluşumunu engeller. Limonun suyu ile karıştırılıp tüketildiğinde öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir. Bütün bunlara ek olarak toz biçimine getirilmiş havlıcan tüketimi kötü kokulu nefese karşı nefes tazeleyici olarak kullanılabilmektedir.

Kurutulup toz biçimine getirilip ve kaynatılmış suda bekletilerek yapılmış olan havlıcan çayı sürekli olarak tüketildiğinde vücutta rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir etki yaratır. Havlıcan küçük kesik ve yaraları iyileştirmede işe yarayacak anti bakteriyel özelliğe sahiptir. O nedenle toz durumuna getirilmiş havlıcan macun durumuna getirilip vücudumuza sürüldüğü zaman ağrıların dinmesine yardım etmektedir. Ama unutulmamalıdır ki aşırı havlıcan tüketimi vücutta bazı yan etkilere neden olabilir. Her şey de olduğu gibi havlıcan tüketiminde de azı karar çoğu zarar olabilir.

Düzenli havlıcan tüketimi sindirim sürecine yardım etmektedir; kabızlık ve kusma riskini azaltır. Ayrıcı ülser ve mide yanmasını tedavi etmede de gayet etkilidir. Havlıcanın bilhassa el ve ayaklardaki kan dolaşımında oksijen seviyesinin arttırarak bu alandaki kan dolaşımını düzenlediği bilinmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Funda bitkisinin faydaları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?