Asya kıtası bisikletle nasıl gezilir?

Kullanılacak rotalar ve nelere dikkat edileceği hakkında kısa bilgiler; ...

 

Bir ucundan diğer bir ucuna onlarca devletin, yüzlerce kavmin yer aldığı dünyanın beşte biri büyüklüğündeki Asya kıtasında bisikletle gezebilmek büyük sabır ve cesaret gerektirir. Dünyanın azami dağları, en uzun sıra dağları, çölleri, buzulları ve engebeli arazileri ile en çetin şartlara sahip bir coğrafyadır. Bundan hariç türlü ülkelerde yaşanan siyasi kriz ve savaş tehlikeleri de eklenirse tamamı değilse de belli yerleri gezilebilecek bir kıta halindedir. 

Kullanılacak rotalar ve nelere dikkat edileceği hakkında kısa bilgiler; 

Gezilerde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir? 

Afganistan ve Pakistan'ın belli noktaları, Burma ve Kuzey Kore'de yalnız olarak gezi için çok tehlikeli olabilir.  Çin ve Hindistanın yasalarına dikkat edilmeli ve özen gösterilmelidir. Kuzey Asya ve Güney Asya rotalarında tedbirli ve tecrübeli bireylerle rota takip edilmeli tersi durumunda soğuk yahut kurak coğrafyalarda ölüm kalım mücadelesi verecek kadar kötü hallere düşülebilir.

Kuzey Rusya- Moğolistan - Kuzey Kore Rotası

Rusya dünyanın yüz ölçümü yönünden en büyük kara ülkesidir. Bu ülkenin hepsinin gezilmesi minimum bir kıta kadar zordur. Bu nedenle izlenecek rotalar Rusya'yı üçe bölünerek elde edilebilmektedir. Kuzey Rusya rotasından başlanması için Ukrayna ya da Polonya dolaylarından başlanılabilir. Moskova-St. Peterspurg ve diğer iller takip edilerek sonuç kısmında Kuzey Kore ile sonlandırılabilir. Çok soğuk ülkelerden geçileceği için yalıtımlı çadır ve kalın montlar tercih edilmelidir. Ek olarak elektronik aletlerle Kuzey Koreye girilmesi yasaktır. 

 

Orta Rusya - Kazakistan - Kırgızistan - Tacikistan - Çin

En fazla ülkenin görüp gezilebileceği rotadır. Orta Asya ve dolaylarında pratik bir biçimde gezilen bu ülkelerde en göze çarpan sorun engebeli araziler ve yolun kaybedilmesi halinde büyük bir çölde mahsur kalınmasıdır. Duşanbe, Çin Seddi görülmeye değer yerlerdir. 

Güney Rusya - Kazakistan - Özbekistan- Pakistan- Bangladeş- Hindistan

Bu rotada da Asyanın en büyük medeniyetleriyle karşılaşılabilir. Ek olarak Hint-Türk ve Acem diyarlarında sıradışı bir gezi yapılabilmektedir. Dünyanın en büyük dağlarının bulunmuş olduğu coğrafyalar izlenebilir. Tac Mahal, Aşkabat, Taşkent görülmesi gerekli olan kentler ve yapılardır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Slovakya'ya nasıl gidilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?