Halı nasıl parlatılır?

Halıyı temizlemek veya yıkamak bilindik bir iştir fakat bir halının ışıltıyla parlamasını sağlamak için yapılacaklar fazla bilinmez....

 

Günlük temizliğin dışında kalan ama belli aralıklar ile yapılması gerekli olan halı temizliği küçük püf noktalara dikkat ederseniz sizi fazla zorlamaz, benzer zamanda başarıya ulaşmanızı da sağlamaktadır. Halı temizliğinde leke çıkarmak, genel halı temizliğini sağlamak ve son olarak da halınızın pırıl pırıl parlamasını gerçekleştirmek işlem basamaklarını oluşturmaktadır.

Halıyı temizlemek veya yıkamak bilindik bir iştir fakat bir halının ışıltıyla parlamasını sağlamak için yapılacaklar fazla bilinmez.

Halıların parlaması için neler yapılabilir?

Elma sirkesi,

ev temizliğinde mucizeler yaratmaktadır. Öyle ki banyo temizliğinden mutfak temizliğine, fayans temizliğinden halı temizliğine kadar her alanda güvenle kullanabilirsiniz. Elma sirkesi, parlaklığını kaybetmiş, silik görünen halılarınızı parlak göstermek için gayet etkilidir. Bunu yapmak için su, elma sirkesi ve bir çalı süpürgesine ihtiyacınız var. 4 litre kadar suyun içine 1 fincan elma sirkesi ekleyin. Bu karışımı genişçe bir kaba alın. Daha sonrasında çalı süpürgesini bu su-sirke karışımının içine baıtırn ve halınızın üstünü süpürün. Bir kırıntı veya toz süpürmenize gerek yok, süpürür hareketler ile çalı süpürgesinin halıya temasını sağlayın. Elma sirkesi hasebiyle halınız eski parlaklığına kavuşur. Elma sirkesini halılardaki lekeleri çıkarmak için de kullanabilirsiniz.

 

Eski gibi görünen halıları parlatmanın başka bir yolu da boraks kullanmaktır. 1 su bardağı boraksı 2 su bardağı mısır unu ile bir kapta katıştırın. Daha sonrasında bu karışımı halının üstüne eşit halde serpin. Vaktiniz var ise 3-4 saat, eğer vaktiniz yoksa 1-2 saat sonra halıyı süpürün. Bu karışım hem halının tüylerini kabartacak aynı zamanda parlamasına yardım edecektir. Daha sonrasında bir kova ılık suyun içine 2 yemek kaşığı amanyak atın ve bu karışımla halınızı silin. Bu uygulama basamaklarından sonra halınızın eskisinden çok çok parlak göründüğüne şahit olursunuz. Boraks uygulamasını en çok yapmanız tavsiye edilmez, fakat amonyak ve su karışımıyla çokça halınızı silebilirsiniz. Her silmenizde halınızın daha parlak olduğunu göreceksiniz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Turşunun erimesi nasıl önlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?