Tutkal lekesi nasıl çıkar?

Değişik kumaşlar için değişik yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Sentetik kumaşlarda başka adımlar uygulanmaktadır. Bu yüzeylerde heps...

 

Kuvvetli yapıştırıcılardan biri olan tutkal, yüzeylerden temizlenmesi en zor lekelerden de biridir. Özel olarak kıyafetlere yapıştığı zaman çıkarabilmek için bazı uygulamalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu lekeler için bazı stabil yöntemler bulunmakla birlikte eğer çok zorlu bir leke ise kuru temizlemeye de başvurulabilmektedir. Kontrol amacı ile olarak kıyafetin etiketini okumak da ihmal edilmemelidir.

Değişik kumaşlar için değişik yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Sentetik kumaşlarda başka adımlar uygulanmaktadır. Bu yüzeylerde hepsinden önce yüzeye buz tutulmalı ancak lekenin üzerine değil lekenin arkasındaki yüzeye uygulanmalıdır. Sürecin sonuç kısmında katılaşmış olan tutkal lekesi bir araç yardımıyla kazınmalıdır. Kalan leke ise üzerine limon sıkılıp bir bezi üzerine sürtme suretiyle temizlenmektedir. 

Lekeli eşyayı temizlemeye başlarken önce lekenin altına sıvı emici nitelikte bir bez koyulmalıdır. Daha sonrasında renksiz bir sirkeye, örneğin elma sirkesi, batırılmış bir bez lekeli kısma uygulanmalıdır. Tutkal lekesi bu biçimde sirkeye maruz kaldıktan sonra suyla temizlenmelidir.

Tutkal lekesinin bulunmuş olduğu yüzey pamuklu ya da yünlü bir kumaş ise değişik adımlar izlenmektedir. Hepsinden önce lekeli bölümdeki tutkal bir araç yardımıyla kazınmalıdır. Lekenin çoğunluğu bu biçimde temizlenince daha ince bir tabaka kalacaktır. Bu bölüm ılık suyla yumuşatılmalıdır. 1-2 kaşık amonyak ile yarım bardak suyun karıştırılması ile oluşan malzeme bir bez parçası vasıtasıyla lekeli bölüme uygulanmalıdır. Daha sonrasında da yüzey suyla temizlenmelidir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Banyo lavabosu nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?