Gece yanığı neden olur?

Depresyon, stres, yaşlılık ve daha pek çok türlü hastalığın etkileri arasında bağışıklık sistemini zayıf düşürmek vardır. Gece yanığı...

 

Cildimizde kabartı, kaşıntı ve döküntülere neden olan gece yanığının tıp dilindeki adı herpes zosterdir ve zona hastalığı olarak bilinir. Toplum içerisinde gece yanığı olarak bilinen rahatsızlıkta belli bir bölümde etkili olan döküntüler kemer ya da bant biçiminde bir görüntü oluşturup ilk önce su toplar ve sonrasında kabuk tutan kabarcıklara döner. Su çiçeğine neden olan virüs benzer zamanda gece yanığının da ana nedenidir. Bu virüs vücudumuza yerleştikten sonra bağışıklık mekanizmasının en zayıf olduğu zaman kendini göstermektedir ve en ideal zamanda gece yanığı olarak meydana gelir.

Depresyon, stres, yaşlılık ve daha pek çok türlü hastalığın etkileri arasında bağışıklık sistemini zayıf düşürmek vardır. Gece yanığına neden olan virüs en direkt sinir hücrelerine yapıştığı için gece yanığı işleve geçtiği zaman hayli ağrılı bir dönem olur. Gece yanığı genel olarak sırt, göğüs, karın, kalça, kol, bacak, boyun, yüz ve baş bölümlerinde etkili olur. Sıklıkla görülebilen kısımlar ise göğüs ve baştır.

Eğer çocukluk zamanında su çiceği geçiren birisi var ise artık o virüs o kişinin vücudunda bulunuyor demektir ve uzun seneler sonra virüs tekrar harekete geçerek gece yanığı oluşturabilir. Virüsün tekrar neden aktif olup gece yanığına neden olduğu henüz bilinmezken gece yanığına neden olan diğer etkenler bilinmektedir. Gece yanığını tetikleyen nedenler ise aşağıdaki gibidir.

 

Travmalar

Bağışıklık mekanizmasının zayıflamış olması

Su çiçeği geçirmiş olmak

Depresyon

Hastalıklar

Yorgunluk

Stres

50 ve üstü yaş sahibi olmak

Neredeyse her yaş grubunda gece yanığı görülmektedir lakin 50 yaş ve üstünde daha sık olarak görülür. Bunun en belli nedene gittikçe bağışıklık mekanizmasının zayıflaması söylenebilir. Her su çiceği geçiren kişide gece yanığı oluşacak denmeyeceği gibi benzer su çiceği gibi gece yanığı tek bir atak durumunda görülmektedir ve tekrar etmez. Lakin nadir olarak tekrarı olur. Gece yanığı bulaşıcı bir hastalıktır lakin kendini gece yanığı olarak değil su çiçeği olarak göstermektedir. Yani gece yanığı yaralarına dokunan bir kişinin su çiçeği olma ihtimali yüksektir. Eğer gece yanığına müdahale edilmezse işitme kaybı, görme kaybı, yüz felci ve enfeksiyonlar gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu neden ile gece yanığı olduğunu düşündüğünüz kişiyi bir an önce doktora götürmelisiniz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Yirmilik diş nasıl çekilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?