Mercan çiçeği bakımı

Bakımı için dikkatli olunması gerekli olan bazı püf noktalar vardır. ...

 

Mercan çiçeği, yetiştirilmesi gayet kolay olan, münasip hava şartlarında tüm sene çiçek açabilecek şık bir bitki çeşididir. Bu bitkinin anavatanı Meksika'dır. Asla dik durmayan ve aşağıya sarkan dallarıyla hayli güzel bir görüntüye sahip olan bu çiçek, bahçe peyzajında sürekli tercih edilir.

Bakımı için dikkatli olunması gerekli olan bazı püf noktalar vardır. 

Hepsinden önce, mercan çiçeği güneşi ve sıcağı çok sever. Çok güneşli havalara ve kuraklığa bile dayanabilir. Bu nedenle, dikeceğiniz yerin bol güneş alan ve aydınlık bir yer olmasına özen göstermelisiniz. Normal koşullar altında ilkbaharda çiçeklenmeye başlayan ve yazın çiçekli kalan mercan çiçeği, eğer güneş ve aydınlık şartı sağlanırsa kışın da çiçeklenebilir. Lakin soğukla karşılaşırsa, kışın çiçek vermez. Saksıda da yetişmesi mümkündür. Eğer bu çiçeği evinizde bir saksıda yetiştirmek ister iseniz, onu evin güneş alan ve aydınlık bölgelerine koymalısınız. Soğuğu sevmez ve sıfır derecenin altında yetiştirilmesi zor olabilecektir. Eksili derecelerde yetişmesi mümkündür. Fakat fazlaca zarar görebilir. 

Mercan çiçeği için özel toprak tercihi yoktur. Her tür toprakta yetişebilir. Fakat çok nem tutan ve humuslu topraklarda daha iyi gelişir. 

Nemli toprağı seven bu çiçek, toprak nemimi kaybetmeden sulanmalıdır. Çok fazla sulama da çiçeğe zarar vereceği için, toprağın nemine göre gereken olduğu dönemlerde sulamalısınız. 

Mercan çiçeği ilk sene budanmamalıdır. İlk seneden sonra, kuruyan çiçek ve dalları kontrollü bir biçimde budarsanız, onu daha çok çiçek açmaya teşvik edebilirsiniz. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Sedef çiçeği bakımı adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?