Gardenyanın faydaları nelerdir?

Bunların peşi sıra gardenyanın antibakteriyel, mantar önleyici, antiseptik, ateş düşürücü, iltihap azaltan etkileri bulunmaktadır. Gü...

 

Diğer adı ile zhi zi olan gardenya Çin’in tıbbi alanda maksimum kullandığı şifalı bitkilerden biridir. Bodur bir ağaç ve çok senelik bir bitki olan gardenyanın beyaz çiçekleri vardır. Daha fazla tropik iklimlerde yetişen gardenya 3 metreye kadar uzayabilir. Tadı biraz acımsı ve sert olan gardenyanın asıl olarak meyvesi tüketilir. Meyvesi bitkinin asıl bileşenlerinin tamamını içermektedir. Bu bitki hepsinden önce Güney Japonya ve Çin’de keşfedilmiştir. Birçok faydası olan gardenya bu faydalarının yanında yan etkilemektedir de içermektedir. Bu sebeple kullanımında aşırıya kaçılmaması gerekmektedir.

Gardenya’nın kullanım alanları

Gardenya’nın tüketim yollarından biri bitkinin yapraklarından çay yapılmasıdır. Gardenya çay olarak tüketildiğinde asabiyete, göğüs sıkışmalarına ve uykusuzluğa çare olabilir. Ek olarak gardenya çayı anksiyete bozukluklarında da kullanılmaktadır. Menopoz bazı semptomlara yol açabilir, menopoz olan kadınlar bu çayı kullanırlarsa bu semptomlara benzer olarak depresyon, baş ağrısı ve sersemleme rahatsızlıklarını yatıştırabilirler. Ek olarak yine çok fazla rastlanılan bir sorun olan sindirim (hazımsızlık) problemleri gardenya çayı ile tedavi edilebilmektedir. Yalnız gardenya çayı da diğer bütün şifalı bitkiler gibi kullanılmadan önce doktora başvurulması gerekilen bir çaydır. Yan etkileri kimseden kişiye göre değişebildiği gibi kullanmanız tavsiye edilmeyebilir.

 

Gardenyanın diğer bir kullanım alanı ise gardenya yağı kullanılması. Çok güzel koktuğu için mumlara gardenya yağı dökülebilir, gardenya yağının kokusu sakinleştirici bir özelliğe sahiptir. Ek olarak parfümler de bu yağı bir iki damla damllatılabilir. Bundan hariç gardenya yağını sıcak su vasıtasıyla içinize çekilebilir. Bu yolla sinüs yollarında oluşan enfeksiyonlardan ve baş ağrılarından kurtulabilir, solunum yolları açılabilir.

Ek olarak gardenyanın kökleri ve yaprakları geleneksel olarak halsizlikte ve vücudumuzun arıtılmasında kullanılmaktadır.

Gardenya’nın faydaları

Sarılığa,

Cilt hastalıklarına,

Tümör tedavisine,

Reflüye,

Askarise (tenya),

Sinüs enfeksiyonlarına iyi gelir.

Yanmalara,

Karın hastalıklarına,

Şişliklere,

Strese,

Dış kanamalara,

İdrar yolları enfeksiyonuna,

Enfeksiyonlara,

Bronşektaziye (bronş genişlemesi),

Kan pıhtılaşmasına,

Bunların peşi sıra gardenyanın antibakteriyel, mantar önleyici, antiseptik, ateş düşürücü, iltihap azaltan etkileri bulunmaktadır. Günlük kullanım miktarı 3 gramdan 12 grama kadardır. İştah kaybı yaşanılan dönemlerde kullanılması tavsiye edilmez.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Çocuklarda diş sağlığı nasıl korunur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?