Evi düzenli tutmak için ipuçları

Duşta kullanılan şampuan, duş jeli gibi malzemeler duşakabinin içine, duvar köşesine monte edilen raflarda tutulduğunda gözü rahatsız...

 

Rahat vakit geçirilmek istenen ortamlar olan evlerde devamlı dağılan ve düzensiz bir görüntüye neden olan yerlerin başında banyo, mutfak dolapları, çocuk odaları ve gardıroplar gelir. Evin daha temiz ve düzenli görünmesi için bu bölümleri düzenlemek hayli önemlidir. Evi düzenli tutmak için stabil yöntemler şöyle sıralanabilir:

Banyolar 

Duşta kullanılan şampuan, duş jeli gibi malzemeler duşakabinin içine, duvar köşesine monte edilen raflarda tutulduğunda gözü rahatsız eden bir dağınıklık olmayacaktır. Havlu ve bornozlar, banyo kapılarının arkasına asılabilir. Böylelikle dağınıklık görünmeyen yerlerde saklanabilir. Banyolar çokça temizlenmelidir. Temizlik sırasında kullanılmayan eşyaları çöpe atmak da banyonun düzenlenmesini sağlayacaktır.

Dolaplar, banyoda bulunan deterjan, şampuan, havlu gibi eşyaları organize etmek ve banyonun dağınık görünmesini engellemek için kurtarıcıdır. Tuvalet kağıtları, havlular ve deterjanlar banyo dolapları içine kullanım sıklığına göre yerleştirilmelidir. Devamlı kullanılan eşyalar dolapların önünde, daha az kullanılanlar ise arka kesimlere yerleştirildiğinde dolapların içinin dağılması engellenmiş olur.

Genel Düzen

Evin düzenli görünmesi için dağınıklığa neden olabilecek her çeşit eşyanın bir yeri olması ve her bireyin bu eşyaları kullandıktan sonra belirlenen yere kaldırması gerekmektedir. Ek olarak maksimum 1 ay aralıklar ile evde yaşayan kimselerin artık kullanmadıkları eşyaları veya saklamak zorunda olmadıkları evrakları, eski ve yıpranmış eşyalarını ayırması, iyi halde olanları bağış yapmak için kullanması, diğerlerini ise çöpe atması iyi olabilecektir. Unutulmaması gerekli olan en ehemmiyetli şey ise bir gün işe yaraması ihtimaliyle evde saklanan her şeyin dağınıklığa neden olduğudur. 

 

Mutfaklar 

Mutfak dolapları kategorilere ayrılarak düzenlenir. Örnek verirsek; baharatlar bir dolapta, bardaklar, tabaklar ayrı dolaplarda muhafaza edilmelidir. Baharat, kuru bakliyat gibi malzemeler şeffaf cam kavanozlarda tutulduğunda kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Mutfak tezgahının üstüne sadece her gün kullanılan eşyalar konulmalıdır. Aksi durumunda mutfak ne kadar sık temizlenirse temizlensin bu eşyalar dağınık bir görüntüye neden olur.

Odalar 

Yatak odalarında bulunan kıyafetler ve diğer eşyalar odaların dağınık görünmesine neden olur. Kıyafetlerin ayrı ve düzenli görünebileceği, çok bölmeli gardırop tercihi oluşabilecek dağınıklığı engeller. Ek olarak evde yaşayan her insanın yatağını her gün toplaması da evin düzenli görünmesini sağlamaktadır. Dekoratif sandık ve kutular odalardaki fazla eşyaları toplamak ve düzenli tutmak için iyi bir seçenektir. Örnek verirsek; çocuk odalarındaki oyuncakları yahut salondaki kumanda, şarj aletleri gibi dağınıklık yaratan eşyaları dekoratif kutulara veya kaselere koymak hem düzeni sağlamaktadır aynı zamanda şıklık katar. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Banyodaki kötü koku nasıl giderilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?